Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Piknik "Dzień z mundurem"

Data publikacji 09.06.2017

Piknik służb mundurowych „Dzień z mundurem”, m. in. w ramach działań „Kręci mnie bezpieczeństwo” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo nad … wodą”.

Komenda Powiatowa Policji w Grójcu wraz z innymi służbami mundurowymi zorganizowała piknik pn. „Dzień z mundurem”. Celem imprezy było przede wszystkim propagowanie bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży oraz promocja formacji mundurowych. Dopisała nie tylko dobra pogoda, lecz też wszystkie służby mundurowe z powiatu grójeckiego i oczywiście uczniowie ze szkół naszego powiatu, którzy tłumnie przybyli, aby zobaczyć pokazy sprzętu i wyposażenia Policji, Wojska, Straży Pożarnej, Aresztu Śledczego, Straży Granicznej, Straży Miejskiej i Straży Leśnej. Na uczestników pikniku czekało wiele atrakcji, pokazujących im, jak ważne jest noszenie odblasków. Stoiska policyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Były nie tylko radiowozy, ale też mnóstwo specjalistycznego wyposażenia drogówki, a także pokazy tresury policyjnych psów służbowych, które zaprezentowali policjanci wraz ze swoimi podopiecznymi z Zakładu Kynologii w Sułkowicach.

Piknik był przeznaczony dla wszystkich, młodszych i starszych uczniów. Takie przedsięwzięcia są niezwykle ważne i bardzo potrzebne, a skupienie w jednym miejscu wszystkich służb mundurowych daje dzieciom możliwość poznania każdej z nich.Podczas imprezy, która przy pięknej słonecznej pogodzie odbyła się na stadionie "Mazowsze" Grójeckiego Ośrodka Sportu przy ul. Laskowej, przygotowano mnóstwo atrakcji, które przede wszystkim miały na celu pokazanie uczniom każdej służby i zapoznanie się z jej specyfiką. Piknik miał również za zadanie pokazać uczniom, jak ważne jest ich bezpieczeństwo oraz jak bardzo przydatne i praktyczne jest noszenie elementów odblaskowych.

Komendę Powiatową Policji w Grójcu reprezentowali policjanci z prewencji, drogówki oraz dzielnicowi. Nie zabrakło również policjantek zajmujących się prowadzeniem prelekcji dla najmłodszych uczniów, którzy mieli okazję zapoznac się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Podczas pikniku przeprowadzono konkurs przeznaczony szkół podstawowych pn. „Najbardziej kolorowa i odblaskowa klasa” dotyczący  bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto odbył się turniej dla młodzieży w wielokrotnym wyciskaniu sztangi leżąc, którego sędzią głównym była mistrzyni paraolimpijska oraz wielokrotna mistrzyni świata Justyna Kozdryk. Dużym zainteresowaniem cieszył się turniej zorganizowany przez grójecki Wydział Ruchu Drogowego pn. „Mój rower – Moje bezpieczeństwo”. Laureaci każdego konkursu otrzymywali nagrody rzeczowe m. in. koszulki, sprzęt treningowy i rower. Kolejną atrakcją był pokaz tresury psów służbowych zaprezentowany przez policjanctów wraz ze swoimi podopiecznymi z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

Na rozpoczęcie pikniku wystąpiła Orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Grójcu. Po półgodzinnym koncercie nastąpiło uroczyste otwarcie festynu. Uczestnicy mogli korzystać ze wszystkich stanowisk wystawionych przez służby mundurowe oraz grójecka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Grójca wykorzystała dwa wozy techniczne i jeden wóz z podnośnikiem, kurtynę wodną, pokaz sprzętu specjalistycznego. Areszt Śledczy w Grójcu zaprezentował sprzęt wykorzystywany przez grupę interwencyjną oraz więźniarkę. Żołnierze z 1.Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego zaprezentowali broń, symulator strzelania, radiostację Haris oraz przeprowadzili zawody strzeleckie. Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Lesznowoli w namiocie promocyjnym umożliwili dzieciom przeprowadzenie daktyloskopii oraz przedstawili quad służbowy. Straż Miejska w Grójcu zapewniła balony oraz napoje. Nadleśnictwo Grójec proponwało gry i zabawy w ramach edukacji przyrodniczo-leśnej oraz konkursy przyrodnicze. Można było nauczyć się rozpoznawać drzewa iglaste po szyszkach oraz gatunki drzew po ich deseczkach, dowiedzieć się o mieszkańcach lasu- zwierzętach, ich trybie życia i diecie, przypomniano dzieciom jak prawidłowo zachowywać się w lesie oraz co zrobić w przypadku pożaru czy spotkania z dzikiem. Samochód prezentowany przez nadleśnictwo posiadał agregat gaśniczy. Młodzież z klas mundurowych z Niepublicznego Technikum w Nowym Mieście nad  Pilicą przeprowadziła pokaz musztry paradnej z bronią.

Piknik odbył się dzięki wsparciu i współpracy dyrekcji Grójeckiego Ośrodka Sportu, władz samorządowych i lokalnych firm. Nagrody dla uczestników konkursów zapewniło Starostwo Powiatowe w Grójcu oraz urzędy miast i gmin naszego powiatu.

/AW

Powrót na górę strony