Aktualności

Grupa Speed działająca na terenie Grójca zatrzymała kolejne trzy prawa jazdy

Data publikacji 27.09.2022

Grupa Speed co dzień ujawnia wiele groźnych sytuacji, do których dochodzi na drogach powiatu grójeckiego. Każde wykroczenie na drodze zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych wypadków. Policjanci przypominają, że od 17 września br. zaczęła obowiązywać również zmiana sposobu kasowania zgromadzonych punktów.

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierujących jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa na drodze. Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie ale i za innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci Mazowieckiej Grupy Speed co dzień rejestrują wykroczenia drogowe. Jednym z najczęściej ujawnianych jest przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.

W ubiegłym tygodniu policjanci mazowieckiej grupy SPEED realizujący działania na terenie powiatu grójeckiego ujawnili 174 wykroczenia, 157 z nich dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej prędkości, w tym 3 kierujących, którzy przekroczyli prędkość powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Stróże prawa nałożyli 162 mandaty, zatrzymali 3 prawa jazdy oraz 7 dowodów rejestracyjnych. Ujawnili również jednego nietrzeźwego kierującego oraz posiadającego zakaz prowadzenia pojazdów.

W minioną środę kierowca opla w Kozietułach, przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h, jechał z prędkością 103 km/h w obszarze zabudowanym. 39-latek został ukarany wysokim mandatem, otrzymał również 10 pkt karnych, a także zatrzymano mu prawo jazdy na 3 miesiące.

Następnie w piątek, kierująca jeepem, popełniła dokładnie takie samo wykroczenie. W Złotej Górze 46-latka jechała z prędkością 101 km/h w terenie zabudowanym. W konsekwencji straciła prawo jazdy na 3 miesiące, otrzymała 10 pkt karnych i mandat karny.

Policjanci przypominają, że od 17 września br. zaczęła obowiązywać również zmiana sposobu kasowania zgromadzonych punktów.

Teraz punkty usuwane będą po 2 latach:
• od uregulowania mandatu,
• od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wydanego w sprawie o naruszenie.

Zniesione będą również szkolenia zmniejszające liczbę punktów karnych. Nowe przepisy wprowadziły ponadto recydywę dla kierowców, którzy notorycznie nie stosują się do obowiązujących przepisów na drodze. Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy, w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy.

Recydywa dotyczy min. przekroczenia dopuszczalnej prędkości o:
• 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych / recydywa: 1600 złotych i 9 pkt
• 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych i 11 pkt
• 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych i 13 pkt.
• 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych i 14 pkt.
• 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych i 15pkt.

nadkom. Agnieszka Wójcik

Powrót na górę strony