Aktualności

Skutery i Quady to nie zabawki

Data publikacji 11.08.2022

Apelujemy do rodziców, by zadbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży i zwracali uwagę na to jakimi pojazdami poruszają się ich pociechy. Przypominamy, że aby kierować takim pojazdem, jak motorower, czy quad wymagana jest karta AM, na którą zdaje się egzamin. Tego rodzaju pojazdami możemy kierować dopiero po ukończeniu 14 roku życia! Bądźmy odpowiedzialnymi rodzicami.

Quad, czy też motorower to coraz bardziej popularny pojazd. Jest chętnie fundowany w formie prezentów dla dzieci na wszelkiego rodzaju okazje. Kupno tego kosztownego podarunku wymaga jednak przemyślenia. Rodzice nie zdają sobie sprawy jak  duże zagrożenie mogą nieść ze sobą takie pojazdy i kupują je dzieciom nie zwracając uwagi na brak uprawnień, czy też kasku ochronnego. Takie zachowanie nie można nazwać inaczej jak skrajna nieodpowiedzialnością. Pamiętajmy, że aby doszło do tragedii na takim pojeździe, jak skuter czy quad, wcale nie trzeba jechać szybko.

Pamiętajmy, że osoba nie posiadająca uprawnień, a więc nie znająca przepisów ruchu drogowego, nie powinna kierować pojazdami. Osoba dorosła widząc, że dziecko wsiada za kierownicę jakiegokolwiek pojazdu mechanicznego, powinna zdecydowanie zareagować, aby uniknąć tym samym przykrych, a czasem nawet tragicznych w skutkach zdarzeń. 

Pamiętajmy, że musimy zachować szczególny nadzór nad swoimi pociechami i odpowiednio zabezpieczać tego rodzaju pojazdy, aby dziecko nie mogło nich korzystać bez naszej wiedzy.

nadkom. Agnieszka Wójcik

Powrót na górę strony