Aktualności

MAŁY ELEMENT O WIELKIM ZNACZENIU

Data publikacji 09.02.2022

Co roku na polskich drogach dochodzi do wielu wypadków, w których ofiarami są piesi. Szczególnie narażeni są oni w porze zimowej, gdy na drogach widoczność jest znacznie ograniczona. Ich bezpieczeństwo mogą poprawić odblaski, do których noszenia zachęcają grójeccy policjanci.

Obecna aura nie sprzyja bezpieczeństwu na drodze. Zmrok panujący przez znaczną część dnia, opady atmosferyczne, mgła oraz osoby piesze ubrane najczęściej w ciemną odzież to codzienny obraz naszych dróg i ulic. Dlatego tak ważnym elementem w tym czasie są odblaski, o których grójeccy policjanci cyklicznie przypominają. Zwykła opaska lub mały element odbijający światło na pewno pozwolą czuć się bezpieczniej na drodze. To „drobiazg”, który daje kierowcy dużą szansę na zauważenie pieszych i szybką oraz skuteczną reakcję.

Warto pamiętać, że pieszy bez odblasków w porze wieczorowo nocnej, a także przy panujących obecnie złych warunkach atmosferycznych jest widoczny dla kierowcy zaledwie z około 30 metrów. To daje mu tylko sekundę na reakcję i próbę ominięcia. Ten czas jest najczęściej niewystarczający i może wtedy dojść do tragedii. Piesi muszą zatem zadbać o swoje bezpieczeństwo. Korzystając z odblasków dają oni szansę osobie kierującej pojazdem na zauważenie ich nawet z 200 metrów. Chociaż obowiązujące przepisy nakładają na pieszych obowiązek używania elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym, to warto także zaopatrzyć się w nie przemieszczając się po ulicach miast czy wsi.

To samo dotyczy rowerzystów oraz osób korzystających z hulajnóg, których przybywa na grójeckich drogach. Pomimo obowiązkowego oświetlenia w barwie białej i czerwonej, dodatkowy element odblaskowy na ubraniu będzie działał na plus w kontekście widoczności. Piesi oraz rowerzyści to niechronieni użytkownicy dróg, którzy w kontakcie z pojazdem mają bardzo małe szanse na wyjście ze zdarzenia bez szwanku. Warto więc robić wszystko, aby być widocznym i co za tym idzie - bezpiecznym.

Powrót na górę strony