Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu

Data publikacji 08.02.2022

Dziś, na całym świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Inicjatywie po raz kolejny przyświeca hasło „Działajmy razem!”, w założeniu ma promować bezpieczne zasady korzystania z sieci i przestrzec internautów przed czyhającymi na nich zagrożeniami.

8 lutego 2022 roku, w ponad stu krajach, obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet". Celem tej inicjatywy jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. 

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Co roku w lutym, organizatorzy zachęcają inne podmioty do realizowania  lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

Istotną inicjatywą podejmowaną przez Polskie Centrum Programu Safer Internet z okazji tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu jest konferencja online, która odbędzie się 8 lutego 2022 r. w  godz. od 17 do 20.40. Szczegółowe informacje na temat przedsięwzięcia znaleźć można na stronie: https://www.saferinternet.pl/dbi/konferencja-dbi.html. Transmisja zostanie przeprowadzona na stronie dbi.pl oraz na profilach w serwisach Facebook i YouTube (bez konieczności wcześniejszej rejestracji). Konferencja została objęta honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Edukacji i Nauki. Z okazji obchodów DBI 2022 przygotowany został również cały kalendarz wydarzeń w lutym i marcu, w tym webinary i lekcje online. Ich celem jest prezentacja konkretnych narzędzi i tematów, które mogą być wykorzystane do edukacji o bezpieczeństwie w sieci. Oferta dostępna jest na stronie: https://www.saferinternet.pl/kalendarium.html.

Komenda Powiatowa Policji w Grójcu, podejmując zadania z zakresu profilaktyki społecznej, czynnie włącza się w tego rodzaju inicjatywy. Policjanci spotykają się z dziećmi, młodzieżą, rodzicami oraz pedagogami informując o internetowych zagrożeniach. Tym samym, dostarczają wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z sieci oraz konsekwencji zachowań niezgodnych z prawem, do których dochodzi w przestrzeni wirtualnej.

Jedną z najczęściej poruszanych kwestii podczas spotkań prowadzonych przez policjantów jest problem cyberprzemocy. Zjawisko najczęściej dotyczy młodych internautów i polega na obrażaniu, nękaniu, zastraszaniu, podszywaniu się pod inne osoby oraz publikowaniu i rozsyłaniu złośliwych komentarzy lub ośmieszających informacji. Niektóre z tych zachowań noszą znamiona czynów karalnych, za które grozi odpowiedzialność prawna. Ich skutkiem może być natomiast wykluczenie, poczucie bezradności, izolacja, stany depresyjne, a nawet myśli samobójcze. Zapobieganie cyberprzemocy, informowanie o konsekwencjach i wskazywanie możliwości wsparcia dla ofiar są nieodzownymi elementami policyjnych działań profilaktycznych. Więcej informacji na temat zjawiska znaleźć można na stronie głównego partnera tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, Fundacji Orange: https://fundacja.orange.pl/strefa-wiedzy/post/cyberprzemoc.

nadkom. Agnieszka Wójcik

Powrót na górę strony