Aktualności

Profilaktyka online – bezpieczne ferie

Data publikacji 31.01.2022

Grójeccy policjanci kontynuują spotkania z młodzieżą, tym razem jednak za pomocą internetu. Taki sposób prowadzenia zajęć związany jest z obecnie panującą sytuacją w Polsce i pandemią koronawirusa. Podczas zajęć online z młodzieżą, stróże prawa rozmawiają o bezpieczeństwie.

Każdego roku przed zimowym wypoczynkiem policjanci przeprowadzali w placówkach oświatowych prelekcje na temat zimowego wypoczynku. Tym razem podczas zajęć zdalnych on-line z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącego w Grójcu spotkała się policjantka zajmująca się problematyką związaną z nieletnimi asp. szt. Ewelina Kozdruj.

Ferie kojarzą się nam z zimnem i opadami śniegu. Niestety obecnie pogoda jest zmienna. Ale bezpieczne ferie to nie tylko bezpieczne zabawy na śniegu. Aby czas zimowego wypoczynku był radosnym wspomnieniem musi być przede wszystkim bezpieczny.

Prowadząca spotkanie zaproponowała temat bezpieczeństwa na drodze i bezpiecznego korzystania z internetu. Podczas prelekcji poruszono tematykę bycia sprawcą i ofiarą przestępstw internetowych oraz nowych zagrożeń związanych z jego użytkowaniem. Cyberprzemoc staje się bowiem coraz powszechniejsza. Grupą szczególnie narażoną na bycie ofiarą oraz sprawcą przestępstw przy użyciu elektronicznych środków komunikacji są młodzi ludzie. Dlatego tak ważne jest uświadamianie im, że poza korzyściami jakie one dają, kryją się w nich również zagrożenia, wynikające z niewłaściwego ich wykorzystania.

Funkcjonariuszka informowała młodzież o konsekwencjach prawnych z tytułu popełnienia czynu karalnego oraz zachowań mogących świadczyć o demoralizacji. W trakcie zajęć omówiono wybrane artykuły z ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich i zachęcano uczniów do korzystania z Internetu w sposób zgodny z jego przeznaczeniem.

Policjantka apelowała, by traktować innych z szacunkiem, a swoje zdanie wyrażać, nie obrażając nikogo oraz nie reagować agresją na agresję. Na koniec mimo braku oznak zimy policjantka udzieliła wskazówek jak pomóc osobie pod którą zarwał się lód i jak pomóc sobie samemu w takiej sytuacji. Nie mogło także zabraknąć apelu o noszenie elementów odblaskowych.

nadkom. Agnieszka Wójcik

 

Powrót na górę strony