Aktualności

Przestępstwa na szkodę parafii rzymsko-katolickich na terenie województwa mazowieckiego

Data publikacji 24.01.2022

W związku z przestępstwami na szkodę parafii rzymsko-katolickich, a szczególnie kradzieży z włamaniem do budynków parafialnych oraz wyłudzeń finansowych na terenie województwa mazowieckiego, Policja apeluje o ostrożność i właściwe zabezpieczenie mienia i obiektów parafialnych.

Z uwagi na odnotowane w ostatnim czasie przestępstwa popełniane na terenie parafii, bądź na szkodę osób duchownych na terenie województwa mazowieckiego, apelujemy o właściwe zabezpieczenie mienia i obiektów parafialnych. Apelujemy do duchownych, aby stosowali zasadę ograniczonego zaufania wobec osób, które proszą o pieniądze czy dane osobowe, a w przypadku pojawienia się podejrzenia, co do wiarygodności rozmówcy prosimy o kontakt Policją.

Mimo licznych działań informacyjnych i zapobiegawczych, liczba oszustw finansowych wciąż jest bardzo wysoka. W tym przypadku również osoby duchowne zostają pokrzywdzone. Czasami oszuści podszywają się pod funkcjonariusza Policji CBŚP lub innego urzędnika państwowego, uwiarygodniając w oczach potencjalnych ofiar swoje działania prowadzeniem akcji na hakerów, tajnymi operacjami, troskę o zasoby finansowe na kontach internetowych.

To tylko przykładowe scenariusze sposobów oszukiwania i podstępnego działania przestępców. Szczególnie w okresie pandemii rozpoznano nowe techniki manipulacyjne mające na celu wyłudzenie środków finansowych czy danych osobowych. Najlepszym sposobem obrony są zawsze ostrożność oraz rozwaga. Za każdym razem należy weryfikować nazwę strony internetowej, na której podaje się wrażliwe dane, czy nazwa domeny, z której otrzymano ważną wiadomość mailową. Wszelkie podejrzenia należy weryfikować, kontaktując się z rzekomym nadawcą za pomocą innego kanału niż ten, przez który dotarła wiadomość. Gdy nie mamy pewności kto do nas dzwoni, pojawia się podejrzenie, że może to być oszustwo należy rozłączyć rozmowę! Wszelkie próby wyłudzenia oszustwa należy zgłaszać najbliższej jednostce Policji.

 

 

Powrót na górę strony