Aktualności

Uwaga na nielegalne odpady! Wspólnie zadbajmy o środowisko

Data publikacji 20.01.2022

W ostatnich latach przybiera na sile zjawisko porzucania odpadów i nielegalnego ich magazynowania. Ten problem dotyczy całego kraju. Dzikie wysypiska powstają również na terenie powiatu grójeckiego. Najczęściej to wynik działalności przestępczej. Przestrzegamy mieszkańców przed zagrożeniem, jakie niosą za sobą takie praktyki. Nie chodzi tylko o negatywne skutki dla środowiska naturalnego.

Odpady są najczęściej podrzucane do opuszczonych, niezamieszkałych budynków, a także na tereny nieogrodzone. Dlatego policjanci z Grójca apelują do właścicieli takich nieruchomości o ich regularne kontrolowanie pod kątem bezprawnego podrzucenia odpadów. W przypadku wynajmu obiektu lub terenu prosimy także, aby dokładnie sprawdzać z kim podpisujemy umowę. Dlaczego to takie ważne? Zgodnie z przepisami w przypadku porzucenia odpadów, gdy sprawca nie zostanie zidentyfikowany, bądź jest niewypłacalny, to właściciel działki lub budynku ma obowiązek je zutylizować i za to zapłacić. Wiąże się to z dużymi kosztami, które często przekraczają możliwości finansowe przeciętnego mieszkańca.

Dlatego kolejny raz apelujemy do mieszkańców, by w przypadku zauważenia podejrzanego transportu, wzmożonego ruchu samochodów ciężarowych w rejonie, czy wyładowywania dziwnych towarów w sąsiedztwie, zgłaszali to od razu na policję.

Takie działania prewencyjne poprawią skuteczność walki z przestępczością związaną z nieprawidłowym gospodarowaniem odpadami, ale również zadbają o środkowisko.

nadkom. Agnieszka Wójcik

Powrót na górę strony