Aktualności

Za brudne i zasłonięte tablice rejestracyjne grozi mandat

Data publikacji 21.01.2022

Policja może ukarać kierowcę, który ma nieczytelne tablice rejestracyjne. W takim przypadku zgodnie z nowym taryfikatorem mandat wynosi 500 zł, przekonał się o tym kierowca quada.

W środę policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Grójca zatrzymali do kontroli quada, którym kierował 28-latek. Pojazd miał zasłonięte tablice rejestracyjne. Mężczyzna zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2022 r. Otrzymał mandat karny w wysokości 500 zł.

Zasłanianie tablic rejestracyjnych jest działaniem umyślnym i tu nie ma żadnych wątpliwości co do karania kierowców. Z kolei brudne tablice są przejawem zaniedbania i nie zawsze jest to celowe działanie. Jednak co do zasady policjant może ukarać kierowcę, gdy ma on brudne i nieczytelne tablice rejestracyjne.

Taryfikator mandatowy określa, że kara za zakrywanie tablic rejestracyjnych wynosi aż 500 zł. Jeżeli kierujący pojazdem nie dopełni obowiązku utrzymania tablic i innych wymaganych oznaczeń pojazdu w należytym stanie oraz zapewnienia ich czytelności, powinien liczyć się z mandatem w wysokości 100 zł. Przepisy zabraniają także ozdabiania tablic rejestracyjnych oraz umieszczania z przodu i tyłu pojazdu znaków, napisów lub przedmiotów ograniczających czytelność tablic. W takim przypadku mandat wynosi również aż 500 zł.

nadkom. Agnieszka Wójcik

 

Powrót na górę strony