Aktualności

Uwaga na fałszywe banknoty

Data publikacji 09.08.2021

W ostatnim czasie pojawiają sie banknoty o nominale 500 złotych, noszące cechy falsyfikatu. Podczas sprawdzenia i porównania ich z oryginałem, łatwo odróżnić, który z nich jest fałszywy. Z tego względu policjanci zwracają się z prośbą o ostrożność i zwrócenie szczególnej uwagi na banknoty, które otrzymujemy.

Wprowadzenie w obieg fałszywych banknotów 500 zł przez przestępców mogą mieć miejsce w sklepach spożywczych, na targowiskach oraz podczas bezpośrednich płatności.

Przypominamy o podstawowych cechach różniących falsyfikaty od oryginalnych banknotów:

  • brak znaków wodnych,

  • brak zabezpieczeń widocznych w świetle UV,

  • brak zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie,

  • brak zabezpieczeń wykonanych specjalną techniką druku, wyczuwalnych (elementy te są „wypukłe” i w charakterystyczny sposób wyczuwane dotykiem przez przesunięcie po nich palcem lub paznokciem),

Ostrzegamy i uczulamy także sprzedawców w placówkach handlowych, aby dokładnie sprawdzali, najlepiej przy pomocy testerów UV, przyjmowane banknoty.

W przypadku ujawnienia fałszerstwa, prosimy o natychmiastowe powiadomienie Policji. Sprawne przekazanie informacji może pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu przestępców wprowadzających do obrotu fałszywe banknoty.

 

nadkom. Agnieszka Wojcik

 

Powrót na górę strony