Aktualności

O 7 pasażerów za dużo - policjanci zatrzymali przeładowanego busa. Pasażerowie siedzieli na workach z nawozem

Data publikacji 09.07.2021

Zgodnie z przepisami za przewożenie zbyt dużej liczby osób kierującemu zatrzymywane jest prawo jazdy na 3 miesiące. Grójeccy policjanci z grupy "SPEED" w ramach krajowych działań "Prędkość" zatrzymali do kontroli busa, który przekroczył dozwoloną prędkość. Volkswagenem jechało 15 osób. Kierujący nie utracił jednak prawa jazdy, ponieważ sąd już wcześniej zabronił mu prowadzić pojazdy.

Wczoraj (08.07) grójeccy policjanci wchodzący w skład mazowieckiej grupy "SPEED" realizowali czynności w ramach krajowych działań "Prędkość". Późnym popołudniem, w Brankowie na drodze wojewódzkiej 731 zatrzymali do kontroli busa. Powodem kontroli było przekroczenie prędkości o 31 km/h w obszarze zabudowanym. Podczas kontroli okazało się, że podróżuje nim nadmierna liczba pasażerów.

Pojazd był przystosowany do przewozu 8 pasażerów. Podczas kontroli okazało się, że kierowca zabrał 7 osób więcej. Policjanci w związku z powyższym zatrzymaliby siedzącemu za kierownicą vw, 22-letniemu mieszkańcowi gminy Warka, prawo jazdy. Okazało się jednak, że młody mężczyzna kierował pomimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów.

Taki zakaz prowadzenia pojazdów otrzymuje osoba, która bardzo poważnie zawiodła jako kierowca oraz naraziła bezpieczeństwo swoje i innych. Gdy sprawca przestępstwa czy wykroczenia narusza ten zakaz popełnia przestępstwo wynikające z artykułu 244 kodeksu karnego. Grozi za to kara więzienia od 3 miesięcy do lat 5.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi od 18 maja 2015 r. przepisami, kierowca straci prawo jazdy m.in. za zbyt dużą liczbę przewożonych w aucie osób. W praktyce, policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu naruszenia przepisów, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma dokument.

Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na 3 miesiące. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do sześciu miesięcy. Kolejna "wpadka" bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Powinniśmy również pamiętać, że już samo przewożenie osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym stanowi poważne zagrożenie dla wszystkich pasażerów, a w przypadku zdarzenia drogowego może być tragiczne w skutkach.

Autor: nadkom. Agnieszka Wójcik

Powrót na górę strony