Aktualności

Uwaga na smsy zawierające informacje o zatrzymaniu paczki

Data publikacji 18.04.2021

Oszuści wykorzystują i wymyślają wiele nowych sposobów, by pozyskać gotówkę i dostęp do danych wrażliwych. Kolejnym są smsy przesyłane do przypadkowych osób, z treści których wynika, że paczka została zatrzymana przez służby celne. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić w linki otrzymane razem z tego typu wiadomością.

Do policjantów docierają informacje, dotyczące smsów, z których wynika, że zamówione przez nas paczki zostały zatrzymane przez służby celne. Grójeccy policjanci ostrzegają przed tego typu wiadomościami. W żadnym wypadku nie należy wchodzić w linki otrzymane wraz z nimi.

"Kliknięcie" w nie może spowodować, że użytkownik telefonu nieświadomie zainstaluje na nim szkodliwe oprogramowanie, co pozwoli osobom, które wysyłają tego typu wiadomości, pozyskać dane do logowania między innymi do kont bankowych, portali społecznościowych i wszystkiego innego co mamy w telefonie, tym samym przestępcy przejmą do niego całkowity dostęp.

Należy zatem unikać wchodzenia na nieznane nam linki. Musimy z ograniczonym zaufaniem podchodzić do wiadomości wysyłanych drogę mailową lub SMS-ową. Oszuści wykorzystują również bieżące sytuacje, aby uwiarygodnić swój przekaz. Powołują się np. na stan epidemii, dezynfekcje paczki i inne, wszystko po to, aby kliknąć w wysłany link. Pamiętajmy, że ofiarą przestępców możemy się stać również na odległość.

nadkom. Agnieszka Wójcik

Powrót na górę strony