Aktualności

GRÓJECCY POLICJANCI PRZYPOMINAJĄ: Zalegający na dachach śnieg może stanowić ogromne zagrożenie

Data publikacji 09.02.2021

W związku z zapowiadanymi przez synoptyków w najbliższych dniach opadami śniegu policjanci, przypominają właścicielom oraz administratorom budynków o obowiązku usuwania zalegającego na dachach śniegu. Spadające z dachów nawisy śnieżne mogą poważnie zranić, a nawet zabić człowieka. Ciężar śniegu może również spowodować zawalenie się dachu budynku powodując ogromne zagrożenie, dlatego apelujemy o wyobraźnię.

Pamiętajmy, że zalegający śnieg może stanowić bardzo poważne zagrożenie dla życia i zdrowia przebywających w budynku osób lub w przypadku budynków gospodarczych, zwierząt. Dlatego po raz kolejny przypominamy właścicielom oraz administratorom budynków o obowiązku usuwania zalegającego śniegu z dachów oraz sopli. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe, sportowe czy magazyny, ale też na budynki gospodarcze czy też domy prywatne, szczególnie te wieloletnie.

Śnieg na dachu jest zimą zjawiskiem tak powszechnym, że praktycznie nie zwraca się na niego uwagi. Niestety, często stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi.  

Prawo nakłada na administratorów i właścicieli budynków określone obowiązki. Za właścicieli obiektów budowlanych są uważane nie tylko osoby czy firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności, ale też współwłaściciele, użytkownicy wieczyści oraz instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.

Jeśli podmiot, który włada obiektem nie dopilnuje usunięcia śniegu z dachu, może spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz obiekty budowlane o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 mają obowiązek przeprowadzenia kontroli stanu technicznego swoich obiektów.

Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani przez ustawę Prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu. W czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To zjawisko bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich, pokrywających np. hipermarkety, hale produkcyjne lub hale wystawiennicze. Zgodnie ze wspomnianą ustawą, właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, mienia oraz środowiska.

Pamiętajmy jednak, że poza odpowiedzialnością prawną czy też konsekwencjami finansowymi takich zaniedbań, narażamy siebie lub innych na poważne konsekwencje zdrowotne lub nawet utratę życia.

nadkom. Agnieszka Wójcik

Powrót na górę strony