Aktualności

Nie ma pobłażania dla pijanych kierowców

Data publikacji 14.01.2021

Przed sądem odpowie 340 kierowców, którzy w 2020 roku pomimo wypitego alkoholu postanowili wyruszyć na drogi nie zważając na to jak poważne zagrożenie stanowią. Konsekwencje to wysoka grzywna, zatrzymane prawo jazdy i kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Nietrzeźwi kierowcy stanowią śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pomimo ciągłych apeli policji i tragicznych doniesień medialnych wciąż są osoby, które wsiadają za kierownicę po alkoholu, nie myśląc o tym jak poważne zagrożenia powodują.

Działania grójeckich policjantów, którzy w 2020 roku kontrolowali zachowania kierujących, uzasadniają konieczność ich prowadzenia. Wśród zmotoryzowanych wciąż są ci, którzy decydują się na prowadzenie pojazdu po alkoholu. Policjanci wyeliminowali z dróg aż 340 nieodpowiedzialnych kierowców, którzy ryzykowali życie swoje i innych uczestników ruchu drogowego. 303 osoby kierowały decydując się na popełniene przestępstwa, natomiast 37 osób wsiało za kierownicę posiadając w organiźmie poniżej 0,5 promila alkoholu, co również może stanowić zagrożenie dla samego kierującego jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara do 2 lat więzienia, minimum 5 000 złotych grzywny oraz zatrzymanie prawa jazdy.

PAMIĘTAJMY!! Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:

  • zmniejsza szybkość reakcji

  • ogranicza pole widzenia

  • powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,

  • powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,

  • powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii. Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.

 

nadkom. Agnieszka Wójcik

Powrót na górę strony