Aktualności

Poszukiwani w rękach policjantów

Data publikacji 08.01.2021

Grójeccy policjanci codziennie podejmują działania w celu zatrzymywania osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. W ciągu ostatniego roku zatrzymali aż 360 poszukiwanych.

W ręce policjantów z grójeckiej komendy oraz podległych jednostek niemal codziennie wpada osoba poszukiwana. Są wśród nich m. in. osoby, które powinny trafić do więzienia za niezapłacone mandaty lub unikające odbycia kary pozbawienia wolności, zaginione oraz poszukiwane listami gończymi. W 2020 roku funkcjonariusze zatrzymali 360 takich osób.

345 osób było poszukiwanych na postawie zarządzeń wydanych przez uprawnione organy, w celu ustalenia miejsca pobytu, zatrzymania za niezapłacone grzywny lub za popełnione przestępstwa, gdzie orzeczono prawomocne wyroki pozbawienia wolności. 15 mężczyzn zatrzymano na podstawie listów gończych. Były to kary pozbawienia wolności od roku do ponad 4 lat. Niektórzy poszukiwani ukrywali się za granicami kraju i zostali zatrzymani po przyjeździe do Polski. Poszukiwani byłi równiez obcokrajowcy. Jeden z nich wrócił do rodzinnego kraju. Grójeccy kryminalni zwrócili się z wnioskiem o wydanie europejskiego nakazu zatrzymanania. W związku z tym obywatel Bułgarii, wobec którego wydano wyrok na terenie Polski został zatrzymany w swoim kraju i tam odbywa kare pozbawienia wolności.

Praca związana z zatrzymywaniem osób poszukiwanych to niejednokrotnie długie i mozolne zbieranie danych, pozwalających odnaleźć miejsce ukrywania się poszukiwanego. Osoby ukrywające się przed wymiarem sprawiedliwości są bardzo ostrożne, starają się być wręcz nie zauważalne dla otoczenia, nie rzucają się w oczy. Zdarzają się przypadki gdzie, nawet nie wychodzą ze swoich kryjówek a jedzenie lub inne środki potrzebne do życia dostarczają im zaufane osoby. Ale osoby ukrywające poszukiwanych muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną. Za ukrywanie takiej osoby grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Pomimo tego że sposobów i metod ukrywania się osób poszukiwanych jest dużo, to efekty pracy z ostatniego roku pokazują, że mimo różnych zabiegów, funkcjonariusze codziennie zatrzymują kolejnych poszukiwanych. Zadaniami związanymi z poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości lub też osób zaginionych, w komendach powiatowych zajmują się specjalne zespoły funkcjonariuszy.

Osoby zaginione oraz poszukiwane przez wymiar sprawiedliwości na terenie powiatu grójeckiego możemy znaleźć pod adresem:

- http://www.mazowiecka.policja.gov.pl/wgr/kryminalne/poszukiwani

- http://www.mazowiecka.policja.gov.pl/wgr/kryminalne/zaginieni

nadkom. Agnieszka Wójcik

Powrót na górę strony