Aktualności

AKCJA „STROISZ”

Data publikacji 16.12.2020

Dzielnicowi z Grójca i funkcjonariusze Państwowej Straży Leśnej w Grójcu rozpoczęli akcję, która ma przyczynić się do ograniczenia nielegalnemu pozyskiwaniu gałęzi drzew iglastych.

Okres przed Świętami Bożego Narodzenia jest, jak co roku, czasem wzmożonego występowania na terenie Lasów Państwowych szkodnictwa leśnego, polegającego na nielegalnym pozyskaniu stroiszu jodłowego. W związku z tym policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Grójcu wspólnie z funkcjonariuszami Straży Leśnej Nadleśnictwa Grójec realizują wspólne działania prewencyjne, w ramach akcji „STROISZ”.

Złodzieje stroiszu niszczą przede wszystkim młode jodełki, często ogołacając je z niemal wszystkich gałązek. Tak uszkodzone drzewko w najlepszym razie będzie się regenerować przez kilka sezonów, jednak często z braku aparatu asymilacyjnego obumiera.

Głównym zadaniem funkcjonariuszy jest kontrolowanie miejsc, gdzie może dochodzić do nielegalnego pozyskiwania stroiszu jodłowego. Ponadto funkcjonariusze monitorują rejony, gdzie w przeszłości ujawniano narzędzia kłusownicze oraz będą sprawdzać pojazdy i osoby poruszające się po lesie.

Strażnicy i policjanci sprawdzają również punkty sprzedaży stroiszu pod kątem posiadania dokumentów potwierdzających legalność pochodzenia oferowanego towaru. Sprawcy ujęci na gorącym uczynku muszą się liczyć z karami. Mandat za kradzież stroiszu wynosi do 500 zł, sprawa może być także skierowana do sądu.

nadkom. Agnieszka Wójcik

Powrót na górę strony