Aktualności

Honorowe oddawanie krwi - zajmie tylko godzinę, a może uratować czyjeś życie. ZAPRASZAMY

Data publikacji 07.12.2020

W piątek (11.12.2020 r.) odbędzie się świąteczna zbiórka krwi, którą organizuje w Grójcu Urząd Gminy i Miasta wspólnie ze służbami mundurowymi. Honorowe oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, zajmuje niewiele czasu i nie przysparza większych problemów. Mimo to co roku powraca problem braku krwi. Średnio każdej minuty ktoś potrzebuje krwi. Jedna jej jednostka, którą oddaje krwiodawca, może uratować życie nawet trzem osobom poszkodowanym.

11 gurdnia br. w godz. 9:00 - 14:00 w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 przy ul. Piłsudskiego 68 w Grójcu odbędzie się świąteczna zbiórka krwi. Organizatorem akcji jest Urząd Gminy i Miasta w Grójcu wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu, przy współudziale Komendy Powiatowej Policji w Grójcu, Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej, 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, Państwowej i Ochotnicznej Straży Pożarnej w Grójcu oraz Parafii pw. Św. Mikołaja w Grójcu.

Pomimo ogromnego postępu medycyny, dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Krew jest niezbędna w wielu sytuacjach np.: dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przy wielu operacjach, przy przeszczepach narządów. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa. Oddając krew możesz wyobrazić sobie, że ten cenny dar uratuje komuś życie.

PAMIĘTAJ!

Jeżeli:

- czujesz się zdrowy,

- ważysz nie mniej niż 50 kg,

- pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi,

- jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia, to zgłoś się 16 kwietnia.

Musisz być:

- po lekkim, beztłuszczowym posiłku,

- z dokumentem tożsamości (dowód osobisty).

 

Warto też pamiętać, że każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych (oznaczenie grupy krwi, badania wirusologiczne). Przypominamy także, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi - krwiodawcy dodatkowego czasu wolnego. Czas ten przeznaczony jest na oddanie krwi w stacji krwiodawstwa lub przeprowadzenie zaleconych przez tą stację okresowych badań lekarskich. Oddawanie krwi może powodować zwolnienie z całego dnia pracy lub tylko z jego części.

nadkom. Agnieszka Wójcik

Powrót na górę strony