Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aby na drogach było bezpieczniej

Data publikacji 22.05.2020

W czwartek 21 maja policjanci mazowieckiej drogówki koncentrowali swoją uwagę na egzekwowaniu od kierujących pojazdami prawidłowego zachowania się w rejonach przejść dla pieszych. Grójeccy policjanci interweniowali 12 razy w stosunku do kierujących którzy popełnili wykroczenia godzące w bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

Przejścia dla pieszych, zostały stworzone z myślą o bezpiecznym przechodzeniu pieszych przez jezdnię. Jednak, jak pokazują statystyki, rzeczywistość okazuje się być zupełnie inna. Przejścia dla pieszych bywają "śmiertelną pułapką" dla osób z nich korzystających.

Analizując zdarzenia drogowe z udziałem zauważamy, że w większości wypadków sprawcami są kierujący pojazdami, którzy zapominają bądź nie respektują obowiązków jakie na nich spoczywają podczas zbliżania się do przejścia. Kierujący powinien przede wszystkim: ZMNIEJSZYĆ PRĘDKOŚĆ, ZACHOWAĆ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ oraz USTĄPIĆ PIERWSZEŃSTWA OSOBOM ZNAJDUJĄCYM SIĘ NA „PASACH”. W zderzeniu z pojazdem poruszającym się z prędkością 50 km/h pieszy ma tylko około 50% szans na przeżycie, a przy prędkości około 80 km/h prawdopodobieństwo przeżycia pieszego spadają praktycznie do zera.

Śmiertelność w wypadkach drogowych w Polsce na tle innych państw europejskich jest wyjątkowo wysoka. Na każde 100 wypadków w naszym kraju ginie 12 osób, podczas gdy średnio w krajach UE zaledwie 3 osoby. Towarzyszy temu wysoki odsetek urazów powypadkowych prowadzących do trwałego inwalidztwa.

W działaniach uczesniczyli funkcjonariusze ruchu drogowego, którzy ujawnili 32 wykroczenia popełnione przez kierujących pojazdami. Wobec osób naruszających przepisy mundurowi zastosowali przewidziane prawem środki, w postaci mandatów karnych. Zatrzymano także dwa prawa jazdy. Pierwsze nietrzeźwemu kierującemu, drugie za przekroczenie dozwolonej prędkości na obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h.

Najbardziej niebezpieczne wykroczenia popełniane przez kierujących pojazdami w rejonach przejść dla pieszych są:

a) omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu - mandat 500 zł, 10 pkt karnych,

b) wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi - mandat 200 zł, 10 pkt karnych,

c) nieustąpienie pieszemu pierwszeństwa na przejściu dla pieszych - mandat 350 zł, 10 pkt karnych,

d) nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy skręcaniu w drogę poprzeczną - mandat 350 zł, 10 pkt karnych.

 

Była to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia taka akcja na mazowieckich drogach i w przyszłości możemy spodziewać się podobnych przedsięwzięć.

Jesteśmy przekonani, że takie działanie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym zwłaszcza w okolicach przejść dla pieszych.

Powrót na górę strony