Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień Babci i Dziadka – to również okazja do zadbania o bezpieczeństwo seniorów

Data publikacji 18.01.2019

Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka zadbajmy o to, aby nasi bliscy nie padli ofiarą oszustów. Ostrzegajmy seniorów przed przestępcami. Nadal odnotowujemy przypadki oszustw, gdzie przestępcy podszywając się pod funkcjonariuszy policji, kurierów czy podając się za członków rodziny zabierają seniorom często oszczędności całego życia.

Choć metoda ta jest doskonale znana, mówi się o niej bardzo dużo, to wciąż jest wiele osób, które się na nią nabierają. Oszuści sięgają po rozmaite sposoby, by uwiarygodnić się w oczach swoich ofiar. Proszą na przykład rozmówcę, żeby się nie rozłączał i wybrał na klawiaturze telefonu numer policji i tam wszystkiego się dowie. Ofiara jest przekonana, że zadzwoniła na policję, gdy tymczasem połączenie nie zostało przerwane i druga odzywająca się w słuchawce osoba to wspólnik przestępcy.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji telefonicznie nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach, nie proszą też o przekazanie pieniędzy ani kodów i haseł do konta bankowego. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną i zgłośmy to w najbliższej jednostce Policji!

Apelujemy o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych. Nie przekazujmy pod żadnym pozorem danych do kont bankowych, a także pieniędzy osobom obcym. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszusta, należy natychmiast poinformować Policję.

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny, policjanta lub inną osobę i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub na koncie, nie podawajmy kodów i haseł do konta. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Zwracamy się również z apelem do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie lub pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Oszuści nadal żerują na dobroduszności, życzliwości osób starszych. Tylko zaledwie w tym roku 6 seniorów przekazało swoje oszczędności przestępcom podszywającym się pod członków rodzin lub funkcjonariuszy. Świadomość i ostrożność może uchronić nas przed staniem się ofiarą.

Tydzień temu w Płocku do 80-letniej kobiety zatelefonowała kobieta, która podała się za wnuczkę rozmówczyni i poinformowała, że miała poważny wypadek samochodowy w którym zginął człowiek i trzeba zapłacić pieniądze celem załatwienia sprawy. Po pieniądze zgłosił się mężczyzna. Łupem przestępców padło 130 tys. złotych.

W Radomiu do 62-letniej kobiety zadzwoniła kobieta i poinformowała, że jej brat jest sprawcą potrącenia i aby nie trafił do więzienia potrzebne są pieniądze na adwokata. Kobieta uwierzyła w historię i przekazał obcej osobie 30 tys. złotych. Podobną historię usłyszała 78-letnia mieszkanka powiatu radomskiego, która kilkadziesiąt tysięcy złotych oddała oszustce twierdzącej, że jest jej wnuczką i spowodowała wypadek. Oszuści próbowali jeszcze oszukać 84-letnią mieszkankę Radomia – na szczęście kobieta skonsultowała się z rodziną by sprawdzić historię opowiedzianą przez rzekomą krewną i do oszustwa nie doszło.

Przypominamy, że o wszystkich podejrzanych sytuacjach należy natychmiast poinformować policję!

 

Szanowni

         Babciu i Dziadku, dziś mazowieccy policjanci życzą wielu lat w zdrowiu. Niech Wam towarzyszy szczęście, a Wasze doświadczenie życiowe i mądrość niech będą dla innych przykładem.

Powrót na górę strony