Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

25 listopada rozpoczęła się kampania " 16 Dni Przeciwko Przemocy Ze Względu na Płeć"

Data publikacji 26.11.2018

W niedzielę obchodzono Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet". Tego samego dnia rozpoczęła się kampania "16 Dni Przeciwko Przemocy Ze Względu na Płeć".

Symbolem kampanii 16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet jest noszenie białej wstążki przez mężczyzn. Akcja została zapoczątkowana przez Kanadyjskich aktywistów po wydarzeniach w Montrealu w dniu 6 grudnia 1989r. gdzie na terenie politechniki 25-letni mężczyzna postrzelił 24 kobiety i 4 mężczyzn. 14 kobiet w wyniku odniesionych ran zmarło. Zabójca popełnił samobójstwo. Tradycja noszenia białej wstążki narodziła się dwa lata później w 1991r.

"Biała wstążka"jest wyrazem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej wobec kobiet. Pewnego rodzaju osobistego zobowiązania noszącego ją mężczyzny że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć w kwestii przemocy wobec kobiet.

Nie tylko podczas trwania kampanii, każda kobieta która doświadczy przemocy fizycznej lub psychicznej ma prawo uzyskać pomoc. Może zgłosić się osobiście do najbliższej jednostki Policji lub telefonicznie pod nr 112.

/AW

Powrót na górę strony