Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

ŚWIATOWY DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR WYPADKÓW DROGOWYCH

Data publikacji 16.11.2018

W najbliższą niedzielę 18 listopada będziemy obchodzili Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. W tym dniu, podobnie jak w minionych latach, policjantki i policjanci będą apelować o przestrzeganie przepisów, rozsądek oraz rozwagę na drodze.

W tym roku  Światowy  Dzień  Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych  przypada 18 listopada.  Dzień ten ma być wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych na drogach oraz o ich najbliższych. Hołd w tym dniu oddawany jest również ekipom ratunkowym, które na co dzień zajmują się następstwami tragicznych zdarzeń na drodze. Od lat niezmienną przyczyną wypadków na drogach jest brawura i notoryczne przekraczanie dozwolonej prędkości, w pozostałej części złe wykonywanie manewrów drogowych czy niedostosowanie sposobu jazdy do warunków panujących na drodze. Kolejną, równie częstą przyczyną wypadków drogowych jest jazda po spożyciu alkoholu. Pomimo odnotowanego spadku zdarzeń drogowych, zabitych i rannych, policjanci nie ustają w swoich apelach i proszą kierowców o zachowanie zdrowego rozsądku na drodze i odpowiedzialną jazdę – postarajmy się wspólnie zrobić wszystko, aby te czarne liczby statystyczne były jak najmniejsze.

Policja przypomina o tym, że o swoje bezpieczeństwo powinni zadbać także piesi i rowerzyści. Rowerzyści nie powinni zapominać o prawidłowym oznakowaniu swoich rowerów, tak aby były widoczne na drodze.  Warto wspomnień też o pieszych, którzy po zmroku  ubrani  w ciemne  stroje są  widziani  przez kierujących  pojazdami  z odległości około 40 metrów.  Natomiast osoba  mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet  już z odległości około 150 metrów.  Różnica tych dwóch sytuacji  pozwala   kierowcy wyhamować czy też i bezpiecznie ominąć pieszego.

Niech elementy odblaskowe staną się wyposażeniem naszej codziennej garderoby.  Nie wstydźmy się naszego bezpieczeństwa.

/AW

Powrót na górę strony