Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

(NIE) Bezpieczeństwo w Intrnecie - Policja apeluje!

Data publikacji 20.11.2018

Mając na uwadze ograniczenie zagrożeń płynących z Internetu wobec osób małoletnich, a także demoralizacji w tym zakresie osób nieletnich, Policja zwraca się z prośbą o rozważne korzystanie z Internetu. Należy pamiętać o tym, że to nie tylko źródło informacji czy sposób na załatwienie ważnych dla nas spraw. Niestety Internet niesie za sobą wiele pułapek, a nasza niewiedza dotycząca metod, jakimi posługują się Internetowi przestępcy, może narazić na niebezpieczeństwo nas lub naszych najbliższych.

Policja przypomina, że każdy użytkownik Internetu, przed rozpoczęciem korzystania z jego pozytywnych możliwości, powinien zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w sieci. W trosce o swoje dane należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, które często wiążą się z pobieraniem oprogramowania z niepewnych serwerów czy odpowiadaniem na podejrzaną pocztę elektroniczną. Coraz częściej ofiarami internetowych przestępców możemy stać się na portalach społecznościowych, otwierając wiadomości od nieznanych użytkowników. A także od tych znanych nam jak to się dzieje czasami na Facebooku, gdzie z konta znajomego bez jego wiedzy wysyłane są wiadomości z niebezpiecznymi linkami.

Policja apeluje, by serfując pamiętać o tym, że:

– należy regularnie uaktualniać system i oprogramowanie, które jest przez nas używane;

– warto zaopatrzyć swój komputer w program antywirusowy, który ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem;

– nie należy otwierać hiperłączy bezpośrednio z otrzymanego e-maila, szczególnie jeśli nie znamy nadawcy wiadomości;

– nie wolno przesyłać e-mailem żadnych danych osobistych – w żadnym wypadku nie wypełniajmy danymi osobistymi formularzy zawartych w wiadomości e-mail;

Z uwagi na powszechny dostęp do komputera i urządzeń mobilnych uważajmy na to, komu pozwalamy korzystać z naszych kont i sprzętów. Nigdy nie należy podawać swoich danych do logowania osobom trzecim. Jeśli pozwalamy innym użytkownikom na podłączenie się do naszej sieci, ograniczajmy możliwość podłączania zewnętrznych nośników. Starajmy się regularnie wykonywać kopie bezpieczeństwa, a ważne dla nas pliki zapisywać na zewnętrznych nośnikach, odkładanych w niezagrożone miejsce. Stosując kilka prostych zasad możemy uniknąć stania się ofiarą internetowego przestępcy.

Niezbędne jest dbanie o bezpieczeństwo dzieci w Internecie. Opiekunowie dzieci powinni pamiętać o:

– informowaniu dziecka o bezpiecznych i szkodliwych konsekwencjach używania Internetu;

– kontrolowaniu stron, jakie przeglądają podopieczni;

– możliwości zablokowania niewłaściwych zdaniem rodzica stron;

– zgłoszeniu każdej niepokojącej treści do której mogą mieć dostęp dzieci.

Opiekunowie muszą nauczyć dzieci, że z wszelkimi problemami powinny zwracać się zawsze do osób godnych zaufania gdy w Internecie dzieje się coś dla nich podejrzanego. Na opiekunach leży odpowiedzialność by dzieci nauczyć tego, że osoby poznane w sieci często mogą zmieniać twarze – nieznane w realnym świecie mogą podawać się za kogoś w innym wieku, z innej miejscowości. Interesujmy się tym, co nasze pociechy robią w czasie wolnym za pomocą komputera, sami wychodźmy z inicjatywą rozmowy o tym, co ciekawi je w sieci, jakie zachowania napotyka, jakie teraz są trendy wśród młodszych użytkowników.

Policja przypomina, że niezależnie od swojego wieku należy pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko co piszemy i publikujemy zostaje w niej na długi czas. Dlatego umieszczane informacje powinny być przez nas przemyślane. Komentarze, które pozostawiamy na odwiedzanych stronach, powinny dobrze o nas świadczyć. Tak jak w życiu codziennym – odnośmy się do innych z szacunkiem, bez wyzwisk czy zastraszania.

Nie zapominajmy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Warto wiedzieć co robić, a czego nie, aby nie paść ofiarą oszustów czy hakerów.

Powrót na górę strony