Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

STOP WYPADKOM DROGOWYM – NIE DAJ SIĘ ZABIĆ

Data publikacji 19.06.2018

Zwiększona liczba wypadków na Mazowszu w ostatnich dniach, świadczy wyraźnie o nierespektowaniu prawnych norm określających właściwe zachowanie w czasie podróży. Pomimo licznych policyjnych akcji i kontroli drogówki w okresie przedwakacyjnym , nie udało się uniknąć zdarzeń, które zależą w dużej mierze od nas samych kierowców i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Wysiłki Policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa nie słabną, jednak to na kierowcach w dużej mierze spoczywa odpowiedzialność za bezpieczne podróżowanie. Aby przeciwdziałać kolejnym tego rodzaju wydarzeniom policjanci przygotowują kolejne apele.

Okres przedwakacyjny jest od lat czasem wyjątkowo intensywnej pracy na drogach Mazowsza. Częstsze kontrole drogowe z wykorzystaniem ręcznych mierników prędkości mają na celu zminimalizowanie niebezpiecznych zachowań na drogach. Policjanci z mazowieckiej drogówki wykorzystują też nieoznakowane pojazdy wyposażone w wideorejestratory, przeciwdziałając drogowemu piractwu.

Policyjne działania przynoszą spodziewane efekty, w postaci większej liczby kontroli, zatrzymanych dokumentów praw jazdy i dowodów rejestracyjnych oraz ujawnionych pijanych kierowców. Aby jednak ten front policyjnej reakcji na drogowe niebezpieczeństwo, mógł odnieść pełny sukces, potrzebny jest aktywny udział wszystkich uczestników ruchu drogowego, poruszających się zgodnie z obowiązującymi przepisami, z rozsądkiem i przewidywalnością.

Nie słabną również medialne oddziaływania mazowieckiej Policji. Dzięki znakomitej współpracy z lokalna prasą, mieszkańcy mogą przeczytać zarówno o działaniach służb mundurowych, jak i też o konsekwencjach i skutkach wypadków drogowych.

Zwolenników bezpiecznego podróżowania nie brakuje. Lecz w dalszym ciągu na drogach pojawiają się sytuacje, w których brawura i brak rozsądku biorą górę nad rozumem.

Oto kilka tragicznych zdarzeń drogowych, które wydarzyły się na przełomie tylko jednego tygodnia na Mazowszu. Niech będą one przestrogą dla drogowych piratów i wskazówką, dla tych których jazda nie rodzi przykrych skutków i następstw łamania drogowego prawa:

11 czerwca, w Wrociszew (pow. grójecki), kierujący pojazdem iveco na prostym odcinku nieoświetlonej drogi, potrącił idącego lewą stroną jezdni pieszego, w skutek czego pieszy poniósł śmierć na miejscu.

11 czerwca, w Przyborowice (pow. płoński), kierujący pojazdem ciężarowym renaultem najechał na tył pojazdu opel, który jadąc w tym samym kierunku zatrzymał się przed sygnalizacją świetlną wskazującą światło czerwone. W wyniku zderzenia pojazdów śmierć na miejscu poniósł pasażer pojazdu opel. Kierujący i drugi pasażer zostali przewiezieni do szpitala.

12 czerwca, w Zatory (pow. pułtuski), pieszy podczas przechodzenia przez jezdnie poza przejściem dla pieszych wtargnął zza pojazdu wprost pod nadjeżdżający pojazd honda. Pieszy z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł.

15 czerwca, Brudki Stare (pow. ostrowski), kierując samochodem bmw nie udzieliła pierwszeństwa przejazdu i doprowadziła do zderzenia z fordem, który następnie uderzył w przydrożny metalowy słup. W wyniku zdarzenia kierujący fordem poniósł śmierć na miejscu.

16 czerwca, Bejkowska Wola (pow. białobrzeski), kierujący citroenem najechał na tył prawidłowo jadącego w tym samym kierunku rowerzystę. Wskutek wypadku obrażeń ciała doznał rowerzysta, który nieprzytomny został przewieziony do szpitala. Nietrzeźwy sprawca wypadku został zatrzymany, rowerzysta zmarł w szpitalu.

Konsekwencje wypadków drogowych to nie tylko zniszczone samochody, to także liczne urazy dla jego uczestników, utrata zdrowia, a nawet śmierć. Niech zaprezentowany materiał będzie bodźcem do pobudzenia myślenia i wyobraźni, aby takich sytuacji dało się uniknąć.

Apelujemy o rozważną i bezpieczna jazdę, oraz partnerstwo na drogach.

„CHROŃ ŻYCIE NA MAZOWIECKICH DROGACH”

Powrót na górę strony