Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci sprawdzili umiejętności dzieci ubiegających się o kartę rowerową

Data publikacji 13.06.2018

Dzielnicowi towarzyszyli dzieciom w pierwszym, ważnym egzaminie uprawniającym ich do kierowania rowerem po drodze. W szkołach na terenie gminy Mogielnica i Goszczyn mundurowy sprawdzał umiejętności praktyczne dzieci, przy okazji przekazując im wiele cennych i praktycznych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa na drodze.

Ogromne emocje towarzyszyły dzieciom z powiatu grójeckiego, które ukończyły 10 lat i przystępowały do egzaminu na kartę rowerową.W Szkole Podstawowej w Mogielnicy i Goszczynie do tego ważnego egzaminu przystąpiło około 60 uczniów. Policjanci w obecności nauczyciela grupy sprawdzili ich umiejętności jazdy rowerem na specjalnie przygotowanym torze. Mundurowi korzystając ze spotkania z uczniami w ramach akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji "Kręci mnie bezpieczeństwo...przez cały rok szkolny" przekazali im cenne rady dotyczące bezpieczeństwa na drodze, wyczulając, aby każdy z nich korzystał z kasku ochronnego i elementów odblaskowych. Policjanci życzyli dzieciom samych bezpiecznych wypraw rowerowych. Każdy uczeń, gdy otrzyma swój pierwszy „drogowy” dokument będzie mógł zdobytą wiedzę wykorzystać podczas rowerowych wycieczek.

Jak przygotować się do pierwszych rowerowych podróży? Po pierwsze, zadbaj o swój rower i jego wyposażenie. Na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale też właściwie wyposażony rower.

Wyposażenie obowiązkowe roweru:

 • Lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczona z   przodu.
 • Sygnał dźwiękowy (np. dzwonek) o nieprzeraźliwym tonie.
 • Lampa ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu (może być światło migające).
 • Światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt.
 • Przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec – ręczny lub nożny.

Włączenie oświetlenia obowiązuje rowerzystę w warunkach złej widoczności – gdy zapada zmierzch, jest noc czy też widoczność jest ograniczona z powodu warunków atmosferycznych np. mgły. Światła należy włączać także podczas jazdy w tunelu.

Dla swoje własnego bezpieczeństwa korzystajmy z kasków ochronnych i kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, iż zakładając kask chronimy głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Rowerzysto pamiętaj o:

 • używaniu sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,
 • korzystaniu z dróg dla rowerów,
 • przestrzeganiu przepisów,
 • nie wymuszaniu pierwszeństwa,
 • sygnalizowaniu odpowiednio wcześnie manewrów (skrętu, zmiany pasa ruchu),
 • nie ścinaniu zakrętów,
 • korzystaniu z kasku ochronnego i kamizelki odblaskowej.

Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów:

Rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta na chodniku:

Rowerzysta może jechać po chodniku lub po drodze dla pieszych wyjątkowo, gdy:

 • opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
 • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
 • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła).

UWAGA!

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta a przejście dla pieszych

Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych, jeśli chce je przekroczyć. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy obok pasów dla pieszych jest przejazd rowerowy. W takim wypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru.

Dziecko na rowerze

 • Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze pod opieką osoby dorosłej. Rowerzysta może jechać rowerem po chodniku, gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem.
 • Dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym, siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Zasady zachowania ostrożności lub szczególnej ostrożności to reguły do których użytkownik drogi powinien rygorystycznie się stosować. Zasady te oznaczają, iż należy unikać wszelkiego działania, które mogłoby wywołać zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, utrudnić go lub narazić kogoś na szkodę.

Rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego to oznacza, że nie są chronieni osobistymi środkami technicznymi, takimi jak poduszka powietrzna czy pasy bezpieczeństwa, a w kontakcie z samochodem, przy dużej prędkości kolizyjnej, doznają poważnych obrażeń albo nawet ponoszą śmierć.

W trosce o własne bezpieczeństwo rowerzyści powinni pamiętać, że podczas przejeżdżania przez jezdnię po wyznaczonym przejeździe obowiązani są stosować zasadę szczególnej ostrożności. Przede wszystkim zmniejszyć prędkość, aby kierowca samochodu, zwłaszcza skręcającego w drogę poprzeczną, miał szansę dostrzec rowerzystę z wyprzedzeniem i odpowiednio zareagować.

 

Powrót na górę strony