Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ratujemy życie na wiele sposobów, blisko 400 nowych potencjalnych dawców szpiku zarejestrowano na terenie powiatu grójeckiego

Data publikacji 19.04.2018

Grójeccy policjanci wsparli akcję Fundacji DKMS, mającą na celu pozyskanie nowych potencjalnych dawców szpiku. Nie tylko zachęcali, ale również sami zarejestrowali się jako potencjalni dawcy. Podczas kilkudniowej akcji pozyskano prawie 400 nowych osób, które chcą ofiarować szpik dla chorych na nowotwory krwi. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Grójcu wspólnie z Fundacją DKMS zorganizowali akcję mającą na celu pozyskanie nowych potencjalnych dawców szpiku dla chorych na nowotwory krwi. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy dla pacjenta jest bardzo niskie. Dlatego im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych. W wielu przypadkach przeszczep to jedyna droga do zdrowia.

Akcja trwała przez tydzień, policjantki zarejestrowane jako wolontariuszki Fundacji DKMS, już od czwartku 12 kwietnia rozpoczeły zbiórkę w jednostce oraz wśród pracowników instytucji i służb mundurowych na terenie powiatu grójeckiego. Jednak najważniejszym dniem dla zbiówki była niedziela 15 kwietnia br., gdzie rejestracja odbywała się czterech punktach na terenie naszego powiatu, tj przy Kościele Parafialnym Miłosierdzia Bożego w Grójcu, Kościele Parafialnym pw. Św. Mikołaja w Grójcu, Kościele Parafialnym pw. Św. Mikołaja Biskupa w Warce oraz Klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą. Tego dnia zebrano ponad 270 nowych potencjalnych dawców szpiku.

Kto może zostać dawcą? Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja zajmuje tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Dziękujemy za współpracę i wsparcie działań wszystkim uczestnikom i wolontariuszom, przede wszystkim słowa podziękowania składamy na ręce Ks. Proboszcza Stefana Kazulaka, Ks. Proboszcza Zbigniewa Sucheckiego, Ks. Proboszcza Stanisława Dobkowskiego oraz Ojca Gwardiana Zdzisława Tokarczyka. W działaniach uczestniczyła również młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Mieście nad Pilicą oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Grójcu, która zachęcała społeczeństwo do pomocy osobom potrzebującym.

W akcji nie zabrałko pozostałych służb ralizujących swoje zadania na terenie naszego powiatu. Jako potencjalni dawcy szpiku zarejestrowali się nie tylko grójeccy policjanci i pracownicy cywilni. Zgłosili się również strażacy z Grójca, Chynowa i Nowego Miasta nad Pilicą, funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Grójcu oraz Straży Granicznej w Lesznowoli. Potencjalni dawcy znaleźli się także wśród pracowników urzędów i szkół, m. in. z Mogielnicy, Nowego Miasta nad Pilicą oraz Belska Dużego.

/AW
 

Powrót na górę strony