Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kręci Mnie Bezpieczeństwo - Bezpiecznie parkuję przy szkole

Data publikacji 23.10.2017

Grójecka policja rozpoczęła cykliczne działania "Bezpiecznie parkuję przy szkole" skierowane przede wszystkim do rodziców, którzy pojazdami odwożą swoje dzieci do szkoły. W ubiegły czwartek funkcjonariusze prowadzili kontrole przy Publicznej Szkole Podstawowej w Belsku Dużym.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z Grójca będą sprawdzać w jaki sposób dzieci są przywożone do szkół przez rodziców. Czy nie powoduje to paraliżu w komunikacji oraz czy używane są foteliki i pasy bezpieczeństwa. Celem takich działań jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, w rejonach szkół oraz na drogach, prowadzących do szkół i placówek oświatowo–wychowawczych przez cały rok szkolny.

Od 1 września br. droga do szkoły i z powrotem jest stałym elementem w życiu dziecka, aż do wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. Kierowcy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci często mają rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Apelujemy więc, niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!

/AW

Powrót na górę strony