Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chroń swoje pieniądze przed cyberprzestępcami

Data publikacji 08.10.2017

Dziś wielu z nas korzysta z bankowości internetowej, która daje nam szeroki wachlarz możliwości dokonywania płatności, zakładania lokat, realizowania przelewów oraz korzystania z innych usług, które nie wymagają naszej obecności w siedzibie banku. Niestety bankowość elektroniczna kusi też i przyciąga oszustów, którzy znajdują przeróżne sposoby, aby bezprawnie pozyskać nasze dane i pozbawić nas środków pieniężnych.

Jak uchronić się przed takimi cyberatakami? – przestrzegajmy podstawowych zasad bezpieczeństwa:

 1.      Chroń hasło dostępu

Hasło, które otrzymujesz od banku, służy do bezpiecznego logowania do systemu. Zapamiętaj je, nie zapisuj. Nie udostępniaj hasła nikomu, rób wszystko, aby nie dostało się w niepowołane ręce.

 2.      Nie odpowiadaj na podejrzane e- maile

Jeśli otrzymasz wiadomość, której nadawca żąda przekazania numerów i haseł koniecznych do logowania w systemie bankowości internetowej, zawiadom bank. Instytucje finansowe nigdy nie proszą swoich klientów o tego typu dane.  

 3.      Korzystaj z pewnego komputera

Staraj się logować do systemu zawsze z jednego, pewnego komputera. Zwróć uwagę, czy połączenie z bankiem jest szyfrowane, o czym świadczy ikona w kształcie kłódki umieszczona przy pasku adresowym. Korzystanie z różnych miejsc logowania ułatwia zadanie przestępcom.

 4.      Aktualizuj programy

W komputerze, z którego korzystasz, staraj się jak najczęściej aktualizować programy, zwłaszcza przeglądarkę internetową. To ogranicza możliwość ataku ze strony przestępców, którzy poprzez sieć internetową w pierwszej kolejności pozyskują dane z gorzej chronionych komputerów.

 5.      Zawsze stosuj się do procedur.

Logowanie do systemu, wykonywanie transakcji płatniczych, a także korzystanie z innych możliwości, jakie daje bankowość internetowa, zawsze wykonuj zgodnie z procedurą przyjętą przez bank, z którego usług korzystasz. Podpisując umowę, zapoznaj się z zasadami korzystania z elektronicznych instrumentów płatniczych.

 6.      Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.

Dbaj o to, aby Twój komputer był dobrze chroniony przed atakami wirusów. Dzięki temu lepiej chronione będą również Twoje pieniądze.

 7.      Zmieniaj hasła dostępu.

Nie popadaj w rutynę, staraj się jak najczęściej zmieniać hasło dostępu.

Powrót na górę strony