Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

21 września – Europejskim Dniem Bez Ofiar Śmiertelnych na drogach EDWARD 2017

Data publikacji 18.09.2017

W czwartek 21 września podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności we wszystkich europejskich krajach prowadzona będzie druga edycja akcji pn. EDWARD „Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych”, w którą zaangażowana będzie również polska Policja. EDWARD to 24-godzinne działania prowadzone przez policje ruchu drogowego państw członkowskich Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL oraz podmiotów działających w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Akcja promuje tzw. „wizję zero” przyjętą w wielu krajach, czyli ZERO ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Europie w dniu 21 września br. co będzie się wiązać z wzmożoną aktywnością policjantów ruchu drogowego na europejskich drogach. Istotą akcji jest także zwrócenie społeczeństwu uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, które codziennie tracą życie i zdrowie w wypadkach drogowych.

Wspomnieć należy, że przeprowadzona we wszystkich państwach zrzeszonych w TISPOL w dniu 21 września 2016 roku operacja EDWARD okazała się dużym sukcesem. Na drogach 30 europejskich krajów biorących udział w działaniach zginęły w tym dniu 43 osoby, czyli o 39% mniej niż w analogicznym dniu w 2015 roku, a w 19 państwach w tym dniu nie odnotowano wypadków śmiertelnych ze skutkiem śmiertelnym.

Wzorem ubiegłego roku Europejska Organizacja Policji Ruchu Drogowego TISPOL utworzy witrynę projektuhttps://projectedward.eu, na której dostępne będą informacje dot. Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na drogach oraz zamieszczone będą relacje z prowadzonych w tym dniu działań na drogach Europy.

W tym dniu także policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Grójcu na drogach powiatu grójeckiego przeprowadzą wzmożone działania kontrolno – prewencyjne mające na celu zapobieganie wypadkom drogowym oraz zobligowanie kierujących pojazdami do przestrzegania obowiązujących przepisów ruchu drogowego, głównie poprzez kontrole prędkości. Policyjne działania będą miały na celu nie tylko ujawnianie sprawców wykroczeń i przestępstw drogowych, którzy nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego, ale również napiętnowanie ich negatywnych zachowań, a także wyrobienie przeświadczenia u kierowców, że jazda wbrew obowiązującym przepisom ruchu drogowego, szczególnie z nadmierną prędkością jest niebezpieczna, a kara za popełnione wykroczenia nieunikniona.

W trakcie prowadzonych kontroli na drodze policjanci oprócz kontroli prędkości będą także sprawdzać stan techniczny pojazdów, a w szczególności:

  • układ kierowniczy
  • układ hamulcowy
  • stan ogumienia
  • oświetlenie pojazdu
  • stan oraz wyposażenie dodatkowe pojazdów
  • właściwe zabezpieczenie przewożonych osób i ładunku.

Policjanci apelują do wszystkich kierowców o ostrożną, bezpieczną jazdę, rozwagę i kulturę na drodze.

Powrót na górę strony