Aktualności

Edukacja młodzieży przeciw uzależnieniom

Film to narzędzie profilaktyczne, odpowiadające na zmiany we współczesnym świecie, w którym rola obrazu jako środka społecznego przekazu jest nieodzowna. Policjantka Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii, wykorzystując to narzędzie, edukowała młodzież ze szkół średnich z Garwolina i Żelechowa w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom. Blisko 200 uczniów uczestniczyło w zajęciach połączonych z projekcją filmu w garwolińskim Kinie Wilga.

W miniony poniedziałek (25.09) młodzież ze szkół średnich z Garwolina i Żelechowa uczestniczyła w spotkaniu, przeprowadzonym przez sierż. szt. Karolinę Lipiec w garwolińskim Kinie Wilga. Zajęcia z filmem podzielone były na dwie części. Pierwsza z nich polegała na dyskusji, podczas której młodzi ludzie mieli możliwość poznania przyczyn i skutków uzależnień, skonfrontowania swojego wyobrażenia na temat ich działania. Film „Johnny” w reżyserii Daniela Jaroszka wykorzystany został jako kontekst pomocniczy, umożliwiający pełniejsze zrozumienie uzależnienia i towarzyszących mu zjawisk. Obraz wzmocnił przekaz profilaktyczny zarówno na poziomie poznawczym, jak i emocjonalnym. Zaangażowanie odbiorcy w historię bohatera może mieć wpływ na kształtowanie się jego systemu wartości oraz na motywację do życia bez alkoholu i narkotyków.

Używanie substancji psychoaktywnych przez młodzież jest jednym z czynników powodujących popadanie w konflikt z prawem. Zadania Policji w tym zakresie ukierunkowane są na zapobieganie demoralizacji, działaniom niezgodnym z przepisami i zachowaniom patologicznym, aby małoletni nie stał się nieletnim sprawcą czynów karalnych. W oparty na tych przekonaniach nurt wpisuje się realizowana przez Wydział Prewencji KPP Garwolin profilaktyka uzależnień. Jednym z takich działań jest edukacja profilaktyczna z wykorzystaniem filmu fabularnego.

podkom. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony