Aktualności

Wypadek z udziałem rowerzysty. Chrońmy niechroniononych – szczególnie jesienią

Data publikacji 26.09.2023

Garwolińscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w Sobolewie. W wyniku potrącenia 57-letnia rowerzystka trafiła do szpitala. Apelujemy o ostrożną i bezpieczną jazdę. Chrońmy niechronionych – szczególnie jesienią.

Wczoraj (25.09) około godz. 16 w Sobolewie na ul. Kościuszki doszło do wypadku drogowego z udziałem kierowcy pojazdu osobowego i rowerzysty. Policjanci pracujący na miejscu zdarzenia wstępnie ustalili, że 37–letnia kierująca oplem podczas skręcania w prawo potrąciła poruszającą się w tym samym kierunku 57–letnią rowerzystę. W wyniku zdarzenia kierująca rowerem kobieta z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala. Trwa wyjaśnianie wszystkich okoliczności tego wypadku.

Funkcjonariusze zwracają się z apelem do kierowców. Jesienna aura to utrudnione warunki dla wszystkich uczestników ruchu. Choć niechronieni uczestnicy ruchu drogowego często bywają mniej widoczni, nie zwalnia to kierowców z obowiązku ustąpienia im pierwszeństwa w sytuacjach przewidzianych przepisami. Pamiętajmy, że rowerzysta to pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego, dlatego wykonując manewry na drodze powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, czy nie ma ich w pobliżu.

Policjanci zwracają się również z apelem do rowerzystów o przestrzeganie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że niechroniony uczestnik ruchu drogowego zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Osoba wyposażona w element odblaskowy dla kierowcy pojazdu widoczna jest ze znacznie większej odległości, co pozwala na wcześniejszą reakcję
  • oświetlenie to podstawowy warunek bezpieczeństwa rowerzysty,
  • gdy nie ma drogi dla rowerów, kierujący rowerem powinien jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, a w przypadku, gdy jedzie więcej niż jeden rower, powinny one poruszać się jeden za drugim,
  • wyjeżdżając na drogę, rowerzysta musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu poruszającym się po drodze.

Szczególnie jesienią rowerzyści powinni zadbać o widoczność. Zwykle kierowcy dostrzegają nieoświetlonych rowerzystów w ostatniej chwili. Widzialność pogarsza się szczególnie w czasie deszczu, gdy asfalt jest mokry i mocno odbija światła samochodów, oślepiając kierowców. Światła samochodów jadących z przeciwka jeszcze pogarszają sytuację.

W starciu z samochodem rowerzyści nie mają żadnych szans, dlatego garwolińska Policja apeluje o ostrożność i wyobraźnię!

podkom. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony