Aktualności

Zmienne warunki na drogach – policjanci apelują o ostrożność

Data publikacji 25.09.2023

Wrzesień to okres zmiennych warunków atmosferycznych. Słoneczne dni, przeplatane opadami deszczu, wieczorne i poranne mgły oraz szybko zapadającym zmrok – to rzeczywistość, do której znowu musimy się przyzwyczaić. Takie warunki mają duży wpływ na stan bezpieczeństwa na drogach. W ostatnim czasie policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło na mokrej nawierzchni.

W sobotę (23.09) po godz. 16 na trasie S17 na wysokości m. Żabianka (gm. Trojanów) na pasie w kierunku Lublina doszło do zdarzenia drogowego. Policjanci, którzy wykonywali czynności na miejscu ustalili, że kierujący toyotą mieszkaniec powiatu grodziskiego na mokrej nawierzchni nie dostosował prędkości do panujących warunków, stracił panowanie nad pojazdem, wpadł w poślizg i uderzył w barierki. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Na kierowcę policjanci nałożyli mandat.

Wielu kierowcom może wydawać się, że jezdnia jest czarna i sucha. Jednak w połączeniu z opadami atmosferycznymi i spadającymi na drogę liśćmi, droga hamowania wydłuża się. W skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne.

Kierowcy muszą dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze. Równie ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego nas pojazdu – przy mokrej, czy śliskiej nawierzchni nie zahamujemy szybko, a czasem może to być nawet niemożliwe. Od wszystkich kierujących w takich warunkach pogodowych wymaga się, aby zachowali szczególną ostrożność.

Panująca za oknem aura sprawia, że warunki na drodze szybko się zmieniają i mogą być niebezpieczne, zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Dlatego garwolińscy policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich – kierowców, rowerzystów oraz pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

podkom. Małgorzata Pychner

 

 

Powrót na górę strony