Aktualności

Tymczasowy areszt dla 56-latka. Policja chroni osoby doznające przemocy

Data publikacji 25.09.2023

Garwolińscy policjanci chronią osoby dotknięte przemocą domową. Podczas interwencji dążą do natychmiastowej izolacji sprawcy. W ostatnim czasie funkcjonariusze zatrzymali 56-latka stwarzającego zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników. Na wniosek policjantów i prokuratora sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

W ostatnim czasie policjanci z Pilawy interweniowali w związku ze zgłoszeniem o agresywnym członku rodziny, który znajduje się pod wpływem alkoholu i zagraża domownikom. Na miejscu policjanci ustalili, że 56-latek wszczął awanturę z żoną, w trakcie której nie zawahał się chwycić za nóż i grozić całej rodzinie pozbawieniem życia. Reakcja funkcjonariuszy mogła być tylko jedna. Mężczyzna został obezwładniony i trafił do policyjnej celi. Zebrany w sprawie materiał dowodowy świadczył, że zachowania mężczyzny są nieprzewidywalne i istnieje konieczność izolacji podejrzanego z obawy przed eskalacją jego agresji.

Na wniosek śledczych Sąd Rejonowy w Garwolinie zastosował wobec 56-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Podejrzanemu przedstawiono zarzut znęcania się nad osobą najbliższą i kierowania gróźb karalnych. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 Na przemoc w rodzinie nie można pozostawać obojętnym. Reagujmy, kiedy osoby pokrzywdzone niejednokrotnie zmuszone są przebywać ze swoimi oprawcami w domu. Nie zostawiajmy ich samych z tym problemem. Każdy, kto chociażby przypadkowo stał się świadkiem takiego zachowania powinien działać. Przemoc domowa, to zjawisko które się nasila, a szybka reakcja może wiele zmienić: uświadomić ofiarę, ograniczyć poczucie bezkarności agresora i dalszy rozwój konfliktu. Jest wiele instytucji, w tym Policja, które w takich sytuacjach zawsze służą pomocą.

Przypominamy, że zgodnie z tzw. ustawą antyprzemocową, sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu nakazu przez policjantów, musi bezzwłocznie opuścić mieszkanie. W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu policjanci są zobligowani do sprawdzenia, czy są one respektowane. Za niestosowanie się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy.

 

podkom. Małgorzata Pychner

 

 

Powrót na górę strony