Aktualności

Wybierasz się na grzyby? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Data publikacji 13.09.2023

Sezon grzybobrania to szczególny okres dla policjantów, kiedy rośnie ryzyko zaginięć. Nie wszyscy niestety znają lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Bezpieczeństwo podczas grzybobrania to nie tylko wiedza potrzebna do rozróżniania gatunków grzybów. Wiąże się również z profilaktyką zaginięć.

Satysfakcja z odnalezionych grzybów sprawiają, że amatorzy grzybobrania chętnie wybierają się do lasu. Szczególnie seniorzy potrafią  spędzać w lesie nawet kilkanaście godzin. Pochłonięci zbieraniem leśnego runa często zbaczają z duktów, wchodzą w głąb lasu, tracą orientację. Wszystkie drzewa i krzewy wydają im się identyczne i nie potrafią odnaleźć drogi powrotnej.

Las może okazać się niebezpieczny dla osób lekceważących zasady bezpieczeństwa. Do takich wyjść warto odpowiednio się przygotować.

  • Wybierając się na grzyby, powiedzmy o tym rodzinie, aby wiedzieli, gdzie należy nas szukać.
  • Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy. Dzięki temu będziemy mogli skontaktować się z bliskimi, wezwać pomoc i poinformować, gdzie aktualnie przebywamy. Możemy też skorzystać z aplikacji, która pomoże odczytać naszą lokalizację i drogę powrotną do domu.
  • Do lasu wybierajmy się wczesną porę dnia.
  • Pamiętajmy o sprawowaniu właściwego nadzoru nad osobami, które są pod naszą opieką. Często na grzybobranie wybieramy się rodzinnie, są z nami dzieci, osoby starsze.
  • Starajmy się zapobiegać sytuacjom, w których seniorzy samotnie wybierają się do lasu, zwłaszcza wtedy, kiedy wiemy, że mogą potrzebować pomocy medycznej lub nie są osobami samodzielnymi.
  • W lesie zapamiętujmy punkty odniesienia i charakterystyczne obiekty, które pomogą nam zorientować się w terenie.
  • Zabierzmy elementy odblaskowe, które zwiększą naszą widoczność i ułatwią ewentualną akcję poszukiwawczą po zmroku.
  • Miejmy przy sobie leki, które przyjmujemy na stałe, coś do picia i jedzenia.
  • Unikajmy samotnych leśnych wycieczek. Nie oddalajmy się od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie i nie traćmy ze sobą kontaktu wzrokowego. Nie znając terenu nie oddalajmy się od głównych duktów, swoich pojazdów lub przystanków komunikacji.
  • Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego niezastąpiona będzie kurtka przeciwdeszczowa i wysokie, nieprzemakalne obuwie.

Podejrzewając, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, nie czekajmy do zmroku. Zaalarmujmy policjantów. Informacja o zaginięciu osoby  uruchamia działania służb mundurowych. Poszukiwania osoby zaginionej w dzień, kiedy jest dobra widoczność, zmniejsza zagrożenie związane z wychłodzeniem organizmu, ułatwia policyjne czynności i daje większą szansę na szybkie, szczęśliwe zakończenie.

podkom. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony