Aktualności

Chciał zyskać na obrocie kryptowalutami. Dał się zwieść oszustowi

Data publikacji 21.03.2023

Oszuści, którzy przekonują, że znają się na obrocie kryptowalutami, oferują bardzo zyskowną inwestycję. Najczęściej kończy się to zainstalowaniem oprogramowania, które przechwytuje loginy oraz hasła do kont bankowych. W ostatnim czasie w podobny sposób został oszukany mieszkaniec powiatu garwolińskiego.

Do mieszkańca powiatu garwolińskiego zadzwonił rzekomy pracownik firmy zajmującej się kryptowalutami i akcjami. Oferując zyski namówił go do pobrania aplikacji do zdalnego zarządzania pulpitem. Za pomocą tej aplikacji wyprowadził z konta pokrzywdzonego blisko 10 tys. zł.

Podczas oszustwa „na kryptowaluty” sprawcy najczęściej działają w podobny sposób. Dzwonią do pokrzywdzonego, oferując szybki i duży zysk. Manipulują swoimi ofiarami tak, aby myślały, że będą inwestować w kryptowaluty. W rzeczywistości za ich namową pokrzywdzony instaluje na swoim urządzeniu program umożliwiający zdalne zarządzanie pulpitem. Dzięki aplikacji oszust może wykonywać operacje bez wiedzy i zgody pokrzywdzonego np. zaciągać błyskawiczne pożyczki, wykonywać nieautoryzowane transakcje lub „wyprowadzać” zgromadzone oszczędności. Dlatego policjanci ostrzegają i apelują o zachowanie rozsądku przy transakcjach internetowych. Nasze podejrzenia powinien wzbudzić ktoś, kto telefonicznie:

  • chce szybko uzyskać Twoje dane,
  • oferuje Ci możliwość uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty,
  • chce zainstalować na Twoim komputerze/smartfonie program do zdalnego sterowania.

Policjanci przypominają, że należy zachować szczególną ostrożność w przypadku kontaktów zdalnych (telefonicznych oraz e-mailowych) z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych lub wykonanie transakcji finansowej. Zawsze należy zweryfikować tożsamość tych osób oraz prawdziwość deklarowanego celu kontaktu.

podkom. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony