Aktualności

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zdarzenia drogowego

Data publikacji 10.03.2023

Wczoraj policjanci ruchu drogowego wykonywali czynności na miejscu zdarzenia drogowego z udziałem trzech pojazdów. Na szczęście, pomimo poważnych uszkodzeń pojazdów, uczestnicy nie odnieśli większych obrażeń. To kolejne zdarzenie, którego przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Apelujemy do kierowców o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to obok nadmiernej prędkości jedna z najczęstszych przyczyn wypadków i kolizji. Wczoraj (09.03) przed godziną 14, w Garwolinie w  rejonie skrzyżowania ulicy Stacyjnej ze zjazdem na trasę S17 w kierunku Warszawy z tej przyczyny doszło do kolejnego groźnie wyglądającego zdarzenia.

Na miejscu policjanci ustalili, że 28-letni kierujący seatem jechał od strony Rębkowa. Wykonując manewr skrętu w lewo w kierunku trasy S17 nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu na wprost z naprzeciwka mercedesowi, którym kierował 43-latek. W wyniku zderzenia wytrącony mercedes uderzył jeszcze w forda, który na skrzyżowaniu oczekiwał na możliwość włączenia się do ruchu. Na szczęście nikt w tym zdarzeniu nie odniósł poważnych obrażeń, jednak ze względu na uszkodzenia pojazdów policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne mercedesa i seata. Na sprawcę funkcjonariusze nałożyli mandat i punkty karne.

Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi poruszającemu się po drodze z pierwszeństwem. Na skrzyżowaniu równorzędnym należy ustąpić pierwszeństwa nadjeżdżającemu z prawej strony, a podczas skrętu w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

podkom. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony