Aktualności

Kobiety w policyjnym mundurze… Wyjątkowe? Oczywiście!

Różnią się stażem służby, stopniem i rodzajem wykonywanych zadań. Wszystkie jednak są silne, stanowcze i zdecydowane, a jednocześnie delikatne, subtelne i pełne empatii. Tak można określić kobiety, które podjęły się służby w Policji. Wszystkim Paniom w dniu ich święta składamy serdeczne życzenia.

Patrolują ulice, jeżdżą na interwencje, kontrolują pojazdy, pracują na miejscu wypadków drogowych, zatrzymują sprawców przestępstw, przesłuchują świadków i podejrzanych, prowadzą prelekcje dla uczniów, a także są dzielnicowymi. Garwolińskie policjantki pełnią służbę we wszystkich pionach i jak same mówią – chcą pomagać ludziom i chronić słabszych.

Służba policjantek i zakres ich obowiązków w niczym nie różni się od pracy mężczyzn w tym zawodzie. Aby wstąpić w szeregi Policji kobiety muszą przejść jednakowe testy sprawnościowe i psychologiczne. Podczas służby w terenie nie mogą liczyć na żadne „fory”, więc od samego początku traktowane są tak jak panowie - Tak samo jak nasi koledzy musimy być odporne na stres, dobrze radzić sobie w sytuacjach trudnych, zagrażających zdrowiu i życiu. Ale są też interwencje, podczas których cechy typowo kobiece bardzo się przydają. Kiedy chodzi o małe dzieci albo młodzież lub pomoc osobom doznającym przemocy,  łagodne podejście jest bardzo pomocne. Kobiety i mężczyźni uzupełniają się podczas codziennej służby. A w komendzie mamy najlepszych kolegów i partnerów na świecie – mówią funkcjonariuszki.

Szef garwolińskich policjantów nadkom. Janusz Mularski podkreśla, że przełożeni wymagają od policjantek tyle samo, co od mężczyzn  – Panie, które podejmują decyzję o założeniu munduru są naprawdę skuteczne i widoczne. Z pewnością jest to męski świat, nie ukrywajmy, ale kobiety służące w Policji są niezwykle silne. I nie chodzi tu nawet o siłę fizyczną, bo wiadomo, że ograniczenia są naturalne. Bardziej chodzi o odporność psychiczną i umiejętność radzenia sobie w krytycznych sytuacjach. Nie dotyczy to tylko kobiet. Wszystko zależy od predyspozycji i charakteru, a nie od płci. Oczywiście przygotowanie fizyczne jest równie ważne. Każdy funkcjonariusz musi umieć użyć siły jako środka przymusu bezpośredniego. Często policjantki muszą włożyć w trening dwa razy więcej wysiłku, żeby zrobić to skutecznie i bezpiecznie, ale podejmują  ten trud z bardzo dobrym efektem – dodaje komendant.

Mówiąc „kobiety w Policji” nie zapominamy o tych wszystkich dobrych duchach komendy, które zapewniają sprawne funkcjonowanie całej służby. Obsługa finansowa, kadry, zaopatrzenie, sprawy kancelaryjne, ale także dbanie o porządek w policyjnych pomieszczeniach to tylko wycinek spraw, przy realizacji których przeważają kobiety. Bez ich codziennego wysiłku funkcjonowanie Policji nie byłoby możliwe. 

Wszystkiego najlepszego, drogie Panie!

podkom. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony