Aktualności

Złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów

Data publikacji 27.09.2022

Policjanci ruchu drogowego garwolińskiej komendy, zatrzymali kierowcę który prowadził swoje auto pomimo ciążącego na nim wyroku sądu o zakazie prowadzenia pojazdów. 38-letni mieszkaniec powiatu garwolińskiego odpowie za to przestępstwo przed sądem. Warto pamiętać, że złamanie zakazu z art. 244 kk zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Dzisiaj rano policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego komendy w Garwolinie patrolowali drogi gminy Sobolew. Około godz. 9:45 zatrzymali do kontroli fiata ducato. Okazało się, że 38-letni kierowca wsiadł za kierownicę pomimo wydanej decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień do kierowania oraz pomimo obowiązującego sądowego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Policjanci nie pozwolili mu na dalszą jazdę. 38-latek za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

Przypominamy, że wsiadanie za kierownicę pomimo orzeczonego sądowego zakazu prowadzenia pojazdów jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do nawet 5 lat. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego wyroku nie stosują się do zakazu, muszą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od roku do 15 lat. Zgodnie z treścią art. 180a kk każdy „Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

mł. asp. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony