Aktualności

Nie daj szans oszustowi-chroń swoje konto na portalu społecznościowym

Data publikacji 07.05.2024

Podszywanie się pod znajomych na portalu społecznościowym jest jedną z metod działania oszustów, którzy chcą w ten sposób wyłudzić pieniądze. Przestępcy najpierw włamują się na konto na portalu społecznościowym, przejmują je, a następnie rozsyłają do znajomych wiadomości, z prośbą o udostępnienie kodu systemu płatności mobilnej jednocześnie obiecując jak najszybszy zwrot pieniędzy. Aby uniknąć takich sytuacji, pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu swojego konta na portalu społecznościowym.

Wczoraj (6.05) ciechanowscy policjanci przyjęli kolejne zgłoszenie o włamaniu na konto na portalu społecznościowym. Mieszkaniec powiatu ciechanowskiego poinformował, że oszust przełamał zabezpieczenia, zmienił hasła dostępowe do jego konta, a następnie wysłał z niego wiadomości do znajomych z prośbą o przekazanie kodu do szybkiej płatności. Na szczęście wszystkie osoby, które otrzymały prośbę o „pożyczkę”, zorientowały się, że mają do czynienia z oszustem i nie przekazały kodów.

Jak uniknąć włamania na konto na portalu społecznościowym?

 1. Utwórz silne hasło.
  Konto w serwisie społecznościowym zabezpiecz niepowtarzalnym i odpowiednio długim hasłem. Błędem jest korzystanie z tego samego hasła do wielu kont. Każde hasło powinno być nie tylko silne, ale też niepowtarzalne.
 2. Ogranicz dostęp do konta- uwierzytelnienie dwuskładnikowe.
  Uaktywnij dwuskładnikowe uwierzytelnianie na wszystkich swoich kontach. Można z niego korzystać w większości serwisów społecznościowych.
 3. Tylko prawdziwi znajomi!
  Dodawaj do listy znajomych wyłącznie osoby, które rzeczywiście znasz i którym ufasz. Pamiętaj, że przyjmując nową osobę do grupy swoich znajomych, najczęściej domyślnie udostępniasz jej swoje prywatne zdjęcia oraz informacje o sobie.
 4. Dbaj o prywatność.
  Praktycznie wszystkie serwisy społecznościowe posiadają rozwiązania zwiększające prywatność – aktywuj je!
 5. Używaj programu antywirusowego.
  Dobry program antywirusowy zatrzyma złośliwe oprogramowanie, zanim jeszcze zostanie ono pobrane do systemu. Najpopularniejsze przeglądarki internetowe ostrzegają o podejrzanych stronach internetowych – poważnie traktuj takie ostrzeżenia i nie odwiedzaj tych stron. Mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przestępcom przejęcie kontroli nad Twoim urządzeniem.

Jeśli otrzymujesz prośbę o pożyczkę, nie działaj pochopnie. Sprawdź najpierw, czy osoba, która do Ciebie napisała lub której prośba dotyczy, rzeczywiście potrzebuje Twojej pomocy. Jeśli otrzymasz od znajomego prośbę o przekazanie kodu systemu płatności mobilnych - zadzwoń do tej osoby i potwierdź jej prośbę.

 

asp. Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie

 

 

Powrót na górę strony