Aktualności

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa!

Data publikacji 06.05.2024

6 maja obchodzony jest Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, którego celem jest uświadomienie użytkownikom dróg, jaki wpływ na bezpieczeństwo ma ich własne zachowanie. Bo choć sprawny pojazd i odpowiednia infrastruktura odgrywają ogromną rolę, to kierowca musi m.in. zachować czujność oraz dostosować prędkość do obowiązujących ograniczeń i warunków panujących na drodze. Pamiętajmy, że na drodze jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie i życie nie tylko swoje, ale również innych uczestników ruchu drogowego.

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu uwrażliwienie i zwrócenie uwagi mieszkańcom Unii Europejskiej na zagadnienie bezpieczeństwa na europejskich drogach. Warto przypominać użytkownikom dróg – pieszym, rowerzystom czy kierowcom, że bezpieczeństwo na drodze zależy od nas wszystkich. Niezależnie od tego ile mamy lat, jakim pojazdem jeździmy i którego państwa jesteśmy obywatelem. Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa, a przestrzeganie przepisów, uprzejmość, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które mają istotny wpływ na jego poprawę.

Policjanci każdego dnia dbają o bezpieczeństwo w ruchu drogowym i eliminują niebezpieczne zachowania za kierownicą. Nie ma tolerancji na kierowanie pojazdem po alkoholu, niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych czy nadmierną prędkość. Jej niedostosowanie do warunków na drodze jest wciąż najczęstszą przyczyna wypadków i kolizji. Jednak praca policjantów ruchu drogowego powinna być wsparta odpowiedzialnością i zdrowym rozsądkiem ze strony wszystkich uczestników ruchu.  

Przekraczanie dozwolonej prędkości, niezgodne z przepisami używanie telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu, czy niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy to tylko niektóre z wykroczeń, najczęściej ujawnianych przez funkcjonariuszy. Wszystkie one mają wpływ na bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych.

Poprawa stanu bezpieczeństwa na drogach nie jest możliwa bez współdziałania wszystkich użytkowników dróg, dlatego w tym dniu szczególnie apelujemy zarówno do kierujących pojazdami, jak i pieszych o wzajemny szacunek i zrozumienie. Przestrzeganie przepisów, rozwaga i rozsądek są prostym i skutecznym sposobem na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach.

 

asp. Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie

Powrót na górę strony