Aktualności

Sprawdź swoją trzeźwość, zanim wsiądziesz za kierownicę!

Data publikacji 05.05.2024

Wydawałoby się, że nawet niewielką ilość wypitego dzień wcześniej alkoholu nasz organizm „strawi” przez noc. Uczucie trzeźwości może być jednak złudne, a konsekwencje kierowania pojazdem mechanicznym po alkoholu tragiczne w skutkach. Apelujemy, aby nie wsiadać za kierownicę, jeśli nie mamy pewności czy jesteśmy trzeźwi. Wystarczy przyjść do najbliższej komendy Policji i wykonać bezpłatne badanie stanu trzeźwości.

Sprawdzenie stanu trzeźwości przed planowaną podróżą jest niezwykle ważnym aspektem, który świadczy o naszym rozsądku i odpowiedzialności. Jest dobrym rozwiązaniem, w sytuacji, w której nie jesteśmy pewni, czy możemy wsiadać za kierownicę. Jest to niezwykle odpowiedzialne i rozważne podejście, które może przyczynić się do uniknięcia poważnego wypadku. Alkohol odbiera kierowcy świadomość oraz ogranicza widoczność, co prowadzi do braku kontroli nad pojazdem i może być tragiczne w skutkach. Sprawdzenie stanu trzeźwości w komendzie umożliwi nam zrezygnowanie z podróży w razie przekroczenia dopuszczalnej ilości promili we krwi bądź upewni nas, że ze spokojem możemy prowadzić samochód.

W Komendzie Powiatowej Policji w Ciechanowie znajduje się ogólnodostępny samoobsługowy alkomat. Każdy może przyjść do jednostki i sprawdzić zawartość alkoholu w organizmie. Obsługa alkomatu jest bardzo prosta, nie wymaga udziału policjanta. Wystarczy jedynie z zainstalowanego w alkomacie podajnika wyjąć jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w przeznaczonym do tego miejscu. Następnie trzeba postępować zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami i odczytać wynik - dzięki któremu będzie wiadomo, czy możemy już wsiąść za kierownicą pojazdu.

Przypominamy, że jeśli alkomat podczas badania wykaże wynik od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu w organizmie, wówczas kierowca prowadzący samochód znajduje się „w stanie po użyciu alkoholu” i dopuszcza się wykroczenia określonego w art. 87§1 KW. Jeśli natomiast alkomat wykaże wynik wyższy niż 0,5‰ alkoholu w organizmie, to stan kierowcy określany jest jako „nietrzeźwy”, a kierowca, który kieruje pojazdem z takim stężeniem alkoholu, popełnia przestępstwo określone w art. 178a§1 KK – grozi wówczas kara do 3 lat.

Pamiętajmy, że nietrzeźwy kierowcy na drodze to śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Dlatego reagujmy, gdy widzimy osobę chcącą wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu, być może nasz sprzeciw uratuje komuś życie.

 

asp. Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie

Powrót na górę strony