Aktualności

Quad to nie zabawka. Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność!

Data publikacji 04.05.2024

Coraz częściej na naszych drogach można zauważyć quady. Pamiętajmy jednak, że te czterokołowce to nie zabawka! Pojazdy tego typu również muszą być zarejestrowane, a jadąca nim osoba musi mieć uprawnienia do kierowania. Apelujemy o rozwagę i ostrożność! Technika jazdy czterokołowcem jest specyficzna i bardzo łatwo dochodzi do jego wywrócenia, a od tego już tylko krok do tragedii.

Te małe, bardzo mocne i często niebezpieczne pojazdy mają coraz więcej zwolenników. Niestety ich użytkownicy często naruszają przepisy, tłumacząc się ich nieznajomością. Przypominamy zatem podstawowe wiadomości dotyczące czterokołowców, do których zaliczamy quady.

Quad traktowany jest jako inny pojazd samochodowy, a jego nazwa w prawie o ruchu drogowym to: czterokołowiec - czterokołowiec lekki. Kodeks drogowy tak definiuje pojęcia:

  • pojazd samochodowy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego;
  • czterokołowiec – pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza:
  1. w przypadku przewozu rzeczy 550 kg,
  2. w przypadku przewozu osób 400 kg;
  • czterokołowiec lekki – czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Jakie warunki należy spełnić, aby jeździć quadem ?

Pojazdy te poruszając się po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu powinny być sprawne technicznie, zarejestrowane i ubezpieczone w zakresie OC, a kierujący takim pojazdem winien mieć uprawnienia do kierowania.

Jeżeli pojazd zarejestrowany jest jako czterokołowiec lekki, to kierujący powinien mieć prawo jazdy w zakresie kategorii co najmniej AM. Aby ubiegać się o takie uprawnienia, należy mieć skończone 14 lat, przejść badania lekarskie, ukończyć kurs oraz najważniejsze zdać egzamin i odebrać dokument. Aby poruszać się czterokołowcem, należy mieć uprawnienia w zakresie kategorii B1 lub B. O prawo jazdy kat. B1 może ubiegać się osoba, która skończyła 16 lat, a 18 lat w przypadku kat. B, i spełni warunki wskazane przy kat. AM. Ponadto wymienione kategorie (AM,B1,B) uprawniają do poruszania się motorowerem. Pamiętajmy, że kat. C, D, T nie uprawnia do prowadzenia czterokołowca, z wyjątkiem czterokołowca lekkiego. 

Kolejnym warunkiem, który musimy spełnić, aby zgodnie z prawem poruszać się quadem, jest używanie kasku ochronnego. Obowiązek ten dotyczy również pasażera takiego pojazdu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pojazd ma zamkniętą zabudowę bądź wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa.

Kiedy zdecydujemy się na korzystanie z takiego sprzętu, spełnimy wszystkie prawne wymagania w kwestii rejestracji i nabycia uprawnień do jego prowadzenia, kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Z reguły są to szybkie i zwrotne pojazdy, a nieumiejętna technika jazdy może skończyć się wypadkiem. 

Udostępnianie kilkuletnim dzieciom quada jest z pewnością wielką frajdą dla naszych pociech. Pamiętajmy jednak, że quad to nie rower ani hulajnoga, a na dorosłych spoczywa obowiązek sprawowania należytej opieki nad dziećmi. Chwila zaniedbania lub nieuwagi może zakończyć się poważnym urazem i konsekwencjami na całe życie.

 

asp. Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie

Powrót na górę strony