Aktualności

Jedna chciała sprzedać pieluszki, druga buty. Obie zamiast zyskać, straciły pieniądze

Data publikacji 30.04.2024

Ponad 23 tys. złotych straciła mieszkanka powiatu ciechanowskiego, która chciała sprzedać w Internecie pieluszki. Kobieta kliknęła w link przesłany przez rzekomą kupującą i podała swoje dane poufne. Tym samym dała oszustom dostęp do swojego konta. W podobny sposób prawie 2 tys. zł straciła ciechanowianka, która wystawiła buty na sprzedaż. Zachowajmy ostrożność podczas internetowych transakcji!

Wczoraj (29.04) do Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie zgłosiła się mieszkanka powiatu ciechanowskiego oszukana podczas sprzedaży w Internecie. Z jej relacji wynikało, że zamieściła na portalu aukcyjnym ogłoszenie o sprzedaży pieluszek. Już po chwili za pośrednictwem komunikatora skontaktowała się z nią osoba zainteresowana kupnem. Poinformowała sprzedającą, że przesłała link do otrzymania płatności. Mieszkanka powiatu ciechanowskiego kliknęła w link, a następnie podała swoje dane poufne. Na polecenie „kupującej” przekazała również kody systemu płatności mobilnych wierząc, że dzięki temu otrzyma płatność za sprzedany towar. Niestety kobieta padła ofiarą oszustów i straciła ponad 23 tys. złotych.

W podobny sposób została oszukana ciechanowianka, która na jednym z popularnych serwisów ogłoszeniowych wystawiała na sprzedaż buty. Kobieta również kliknęła w link przesłany od „kupującej” i logując się na stronie przypominającej stronę jej banku, podała swoje dane. Zamiast zyskać, straciła prawie 2 tys. złotych.

Aby uniknąć takich sytuacji — pamiętaj!

Jeśli kupujący wysyła nam link z informacją, że tylko w ten sposób otrzymamy zapłatę za sprzedawany towar, to możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustwem. Przekazywane przez oszustów linki, często przypominają odnośniki do prawdziwych stron, a różnice są prawie niedostrzegalne. Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy.

  • Nie klikajmy w linki otrzymane od nieznanych osób.
  • Nie przekazujmy nieznanym osobom kodów systemu płatności mobilnych.
  • Pod żadnym pozorem nie przekazujmy danych takich jak login i hasło do bankowości internetowej, czy informacji zapisanych na karcie płatniczej.
  • Zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania nie tylko podczas kupowania towaru, ale także podczas jego sprzedaży.
  • Rozliczajmy się bezpośrednio przez dany portal. Unikajmy bezpośrednich transakcji. Uważajmy na próby nawiązania kontaktu poza portalem, poprzez komunikatory.
  • Jeżeli staniemy się ofiarą przestępstwa, niezwłocznie skontaktujmy się telefonicznie ze swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej.
     

 

asp. Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie

 

Powrót na górę strony