Aktualności

Uczniowie klasy mundurowej poznali historię Przedwojennych Policjantów Północnego Mazowsza

Data publikacji 26.04.2024

Wczoraj (25.04) uczniowie klasy 1D o profilu policyjno-strażackim Technikum Mundurowego BZDZ w Ciechanowie wspólnie z policjantką ciechanowskiej komendy odwiedzili Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Zwiedzanie wystawy „Wspomnienia fotografią pisane… Przedwojenni Policjanci Północnego Mazowsza” było okazją do niezwykłej podróży w czasie. Mundury, broń, fotografie, odznaczenia czy dokumenty - każdy z eksponatów opowiada inną historię, pełną poświęcenia i służby dla społeczności.

Poznanie historii oraz szacunek do przeszłości mają ogromne znaczenia dla świadomości narodowej młodych Polaków. Dlatego wczoraj (25.04) uczniowie Technikum Mundurowego BZDZ w Ciechanowie wspólnie z policjantką z KPP w Ciechanowie odwiedzili Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Dzięki wystawie „Wspomnienia fotografią pisane… Przedwojenni Policjanci Północnego Mazowsza”, której jednym z kuratorów jest podinspektor Piotr Mitter, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie, uczniowie pogłębili wiedzę o historii regionu, a także o ludziach, którzy na co dzień dbali o bezpieczeństwo. Początki działalności Policji Państwowej nie były łatwe. Stanowiła ona organizację, której strukturę i zadania zmieniano, dostosowując do zmieniającej się rzeczywistości. Były to czasy niespokojne, trudne zarówno pod względem ekonomicznym, jak i politycznym. Wybuch II Wojny Światowej położył kres działalności Policji Państwowej. Większość policjantów jesienią 1939 r. opuściła swój dom rodzinny, stając w obronie Ojczyzny, nigdy do niego nie wracając. Dlatego tak ważne jest zachowanie i uszanowane pamięci o naszych poprzednikach, którzy z pełnym poświęceniem spełnili zaszczytny obowiązek wobec Ojczyzny.

Ekspozycja obejmuje różnego rodzaju eksponaty, związane z historią policji północnego Mazowsza z okresu XX-lecia międzywojennego. Podziwiać można m.in. mundury, broń, fotografie, odznaczenia czy dokumenty. Pochodzą one ze zbiorów prywatnych czy innych muzeów w naszym regionie. Każdy przedmiot opowiada inną historię, pełną poświęcenia i służby dla społeczności.

Dziękujemy pracownikom muzeum za wspaniałą lekcję historii o Policji Państwowej z terenu północnego Mazowsza. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzania wystawy w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, która czynna będzie do 31 maja br.

 

asp. Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie

Powrót na górę strony