Aktualności

Opady deszczu - policjanci apelują o ostrożność na drodze

Data publikacji 17.04.2024

Śliska nawierzchnia spowodowana opadami deszczu sprawia, że wydłuża się znacznie droga hamowania, a gwałtowne manewry mogą przyczynić się do utraty panowania nad pojazdem, co w konsekwencji prowadzi do powstawania kolizji i wypadków drogowych. Dzisiaj w Ciechanowie doszło już do 4 zdarzeń drogowych, na szczęście niegroźnych. Przypominamy co robić, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Pamiętajmy, że przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu, w połączeniu ze śliską nawierzchnią powoduje, że znacznie wydłuża się droga hamowania. W skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Kierujący powinni pamiętać, aby poruszać się z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by myśleć i przewidywać zagrożenia. Zwracajmy też uwagę na pierwszeństwo przejazdu.

Szczególną ostrożność należy zachować w pobliżu przejść dla pieszych. Tylko prawidłowe zachowanie kierowcy, stworzy możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla osób znajdujących się na przejściu oraz tych, którzy na to przejście wchodzą. Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednak w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji - często ratującej zdrowie i życie.

 

asp. Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie

Powrót na górę strony