Aktualności

Pomyśl, zanim wsiądziesz za kierownicę po alkoholu

Data publikacji 15.04.2024

15 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Trzeźwości. Pamiętaj, że wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu, możesz wyrządzić krzywdę sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Alkohol prowadzi do zmniejszenia szybkości reakcji, ograniczenia pola widzenia, błędnej oceny odległości i szybkości, znacznego obniżenia koncentracji, rozproszenia uwagi oraz senności. Konsekwencje zachowań pijanych kierowców ponoszą nie tylko oni sami, ale również ich pasażerowie i inni uczestnicy ruchu drogowego.

Alkohol to wciąż poważny problem na polskich drogach. Zbyt wiele osób wsiada za kierownicę swojego samochodu po alkoholu. Pomimo tego, że zjawisko to nie spotyka się już z przyzwoleniem społecznym, a kary spotykające takich kierowców są coraz bardziej surowe, wiele osób przecenia swoje możliwości i świadomie decyduje się na poważne ryzyko, narażając tym samym nie tylko siebie, ale również innych użytkowników dróg - często osoby najbliższe.

Prowadząc samochód  po alkoholu, trzeba mieć świadomość, że jest się potencjalnym zagrożeniem dla innych, ponieważ działanie alkoholu osłabia naszą koordynacje, wpływa na czas reakcji czy na precyzję odbierania bodźców wzrokowych. Alkohol prowadzi do błędnej oceny odległości i szybkości, znacznego obniżenia koncentracji, rozproszenia uwagi oraz senności. Przy znacznym stężeniu alkoholu w organizmie dochodzi nawet do zjawiska widzenia tunelowego - kąt widzenia zawęża się do kilku stopni. Stąd też eliminowanie z ruchu kierowców będących pod wpływem alkoholu stanowi priorytet w działaniach Policji.

Eliminacja alkoholu z organizmu wymaga czasu.  Jego poziom zmniejsza się od 0,1 g do 0,15 g na godzinę. Proces ten jest uzależniony od wielu czynników np. stężenia alkoholu w organizmie i masy ciała osoby spożywającej alkohol, czy też predyspozycji organizmu. U mężczyzn przebiega on szybciej niż u kobiet. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest też nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że będziemy w dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu. Należy też pamiętać, że jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią legalizację.

Mity „alkoholowe”:

  • Potrzebuję tylko świeżego powietrza.

Świeże powietrze i zimny prysznic nie przyspieszą procesu trzeźwienia.

  • Wytrzeźwieję, gdy napiję się kawy lub coś zjem.

Ani kawa, ani zjedzenie czegoś nie usunie alkoholu z organizmu.  Kwa może jedynie na krótki czas znieść efekt senności.

  • Pojadę bardzo wolno i ostrożnie.

Alkohol zakłóca poczucie szybkości i odległości. Czasami jazda zbyt wolna może być tak samo niebezpieczna jak za szybka.

  • Nie mam daleko.

Jazda nawet na krótkich dystansach czy bocznymi drogami nie jest nigdy bezpieczna, gdy prowadzisz po alkoholu. Wypadek może się zdarzyć nawet 50 m od Twojego domu.

  • Piłem tylko lekkie drinki, w których nie czuć było smaku alkoholu.

Sprawdzaj dobrze, co pijesz. Nawet jeśli nie czujemy dominującego smaku alkoholu w drinku, nie oznacza to, że go w nim nie ma. Jest on po prostu rozcieńczony a jego zapach stłumiony innymi aromatami.

  • Zapalę papierosa, zjem miętówkę lub będę żuł gumę, zjem ząbek czosnku itp.

Jest to oszukiwanie samego siebie i pasażerów. W konfrontacji z nowoczesnym alcotestem takie praktyki nie mają szans!

Jeśli masz podejrzenia, że kierowca jest pijany – nie miej skrupułów, ZAWIADOM POLICJĘ dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

 

asp. Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie

 

źródło: BRD KGP

Powrót na górę strony