Aktualności

Zdejmij rękę z gazu!

Data publikacji 13.04.2024

Dłuższe i cieplejsze dni sprawiły, że na drogach jest więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. Policjanci przypominają, że jazda motocyklem wymaga posiadania odpowiednich uprawnień do kierowania, umiejętności, ale przede wszystkim zdrowego rozsądku. Ważne jest też stosowanie się do ograniczeń prędkości. Natomiast do wszystkich kierujących pojazdami mundurowi apelują o szczególnie uważne spoglądanie w lusterka.

Sprzyjająca wiosenna pogoda zachęca do podróży motocyklistów. Rosnąca liczba miłośników jednośladów wpływa na udział tej grupy w statystykach zdarzeń drogowych. Skutki wypadku na motocyklu są poważniejsze niż wypadku samochodowego. Kierujący jednośladem nie jest chroniony karoserią pojazdu, pasami bezpieczeństwa czy poduszką powietrzną. Jedyną ochroną ciała motocyklisty, podczas upadku lub zderzenia z innym pojazdem czy też przeszkodą, jest odzież ochronna, tj. kurtka i spodnie motocyklowe, właściwe buty, rękawice oraz kask.

Dlatego też apelujemy do motocyklistów o dostosowanie prędkości do warunków ruchu, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, wzięcie pod uwagę również takich czynników jak: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdem, stres, zmęczenie, rutyna, charakterystyka trasy.

Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Jazda z odpowiednią prędkością pozwoli na reakcję adekwatną do sytuacji. Dla wielu motocyklistów szybka jazda nie jest ani przyjemna, ani bezpieczna. Wystarczy, że na drodze będzie piach lub rozlana ciecz, a opanowanie motocykla może być trudne, nawet dla doświadczonego kierowcy.

Warto też pamiętać, że motocyklista jest mniej widoczny dla pozostałych kierowców. Omijając czy wyprzedzając inny pojazd z dużą prędkością, naraża przede wszystkim własne życie i zdrowie, gdyż  kierujący pojazdami mogą go nie widzieć. Sprawne i czyste światła, odblaskowe szelki motocyklowe lub kamizelka poprawiają widoczność motocyklisty w dzień i w nocy.

Kierowco samochodu! Zanim rozpoczniesz manewr wyprzedzania, upewnij się, że bezpiecznie możesz go wykonać. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stają się przez to mniej widoczne dla pozostałych uczestników ruchu. Obserwuj drogę, patrz w lusterka – w tym przypadku, te z pozoru proste czynności nabierają ogromnego znaczenia i mogą uratować ludzkie życie.

Motocyklisto! Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w tym dostosuj prędkość do warunków ruchu, zawsze zawczasu i wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru.

 

asp. Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie

 

 

Powrót na górę strony