Aktualności

Bądź chronionym „niechronionym”. Trwa policyjna akcja „NURD”

Data publikacji 12.04.2024

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to grupa użytkowników dróg, która podczas wypadków jest szczególnie narażona na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń. W celu poprawy ich bezpieczeństwa ciechanowscy policjanci prowadzą dzisiaj lokalne działania „NURD”. Mundurowi apelują do kierujących pojazdami o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. Natomiast do pieszych o to, aby przed wejściem na przejście upewniali się, czy kierowca ich widzi i na pewno się zatrzyma.

PocząteNie ulega wątpliwości, że piesi, rowerzyści, motorowerzyści i motocykliści, a także osoby poruszające się na rolkach czy hulajnogach należą do najbardziej zagrożonej grupy uczestników ruchu drogowego. Nie są oni przecież chronieni, tak jak kierowca samochodu, nadwoziem pojazdu, pasami bezpieczeństwa czy poduszkami powietrznymi.

W celu poprawy bezpieczeństwa tej grupy uczestników ruchu drogowego ciechanowscy policjanci prowadzą dzisiaj lokalne działania „NURD”. Policyjna akcja rozpoczęła się o godz. 6.00 i będzie trwała cały dzień. Nadzorem objęte zostaną miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci zwrócą uwagę na wzajemne relacje pomiędzy pieszymi, rowerzystami i kierującymi pojazdami. Działania te mają charakter cykliczny.

Kierowco pojazdu!

  • Zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinieneś zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Pieszy uczestniku ruchu drogowego!

  • Przed wejściem na przejście upewnij się, czy kierowca cię widzi i na pewno się zatrzyma.Początek formularza Pamiętaj, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia cię do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu.
  • Korzystaj z elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania.

Pamiętajmy - wzajemny szacunek na drodze i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego ma kluczowe znaczenie dla wspólnego bezpieczeństwa!

 

asp. Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie

Powrót na górę strony