Aktualności

Dostałeś mandat? Możesz go zapłacić kartą lub cyfrowym kodem

Data publikacji 20.05.2023

Dzięki terminalom płatniczym nałożony mandat karny można zapłacić bezpośrednio u policjanta, który go nałożył. Co prawda sprawcy wykroczeń w dalszym ciągu mają możliwość dokonania tradycyjnej płatności, to bezgotówkowa forma jest coraz bardziej popularna. W pierwszej kolejności w terminale płatnicze wyposażeni zostali funkcjonariusze Ruchu Drogowego.

Ciechanowscy policjanci pełniący służbę na drogach powiatu wyposażeni są w terminale płatnicze. Nowelizacja Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia w art. 98 wprowadziła możliwość bezgotówkowego uiszczenia grzywny nałożonej w drodze mandatu karnego bezpośrednio u policjanta, który tę grzywnę nałożył. W terminale płatnicze w pierwszej kolejności, wyposażeni zostali policjanci z wydziałów Ruchu Drogowego. Pomimo tego, że jest to forma płatności coraz częściej wybierana przez popełniających wykroczenia to pamiętać należy, że jest to nadal przywilej a nie obowiązek. Skorzystanie z tej formy płatności pozwoli na oszczędzenie czasu poświęconego na stanie w kolejce na poczcie czy w banku oraz uniknięcie kosztów opłat za realizację wpłaty. W przypadku braku możliwości realizacji płatności bezgotówkowej, np. z powodu nie posiadania wystarczającej ilości środków pieniężnych na koncie, w dalszym ciągu obowiązuje 7 – dniowy termin za zapłacenie mandatu przy użyciu blankietu otrzymanego od policjanta.

Przypominamy, że zmianie uległ system kasowania punktów karnych. Punkty są kasowane z konta kierowcy dopiero po 2 latach, ale od daty uregulowania mandatu.

 

mł. asp. Magda Zarembska

Powrót na górę strony