Aktualności

Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Data publikacji 17.05.2023

Problemy dotyczące niskiego poczucia własnej wartości, poszukiwania sensu życia, stany lękowe, brak wsparcia ze strony rodziców, przemoc w rodzinie - to najczęstsze problemy z jakimi borykają się małoletni. 17 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, który często staje się istotną formą pomocy tym najbardziej bezbronnym.

Telefony zaufania to szczególnie ważna dla dzieci i młodzieży forma wsparcia umożliwiająca uzyskanie pomocy w trudnej sytuacji życiowej. W naszym kraju, podobnie jak na świecie, działa wiele takich telefonów o różnym zasięgu i profilu tematycznym. Do najważniejszych z pewnością zaliczyć można Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Linia obsługiwana jest przez psychologów i pedagogów, którzy wysłuchują młodych ludzi i udzielają im wsparcia w sytuacjach kryzysowych. Dzwoniący nie muszą podawać swoich danych, by porozmawiać. Działaniu linii telefonicznej 116 111 towarzyszy strona internetowa www.116111.pl , która umożliwia zadawanie anonimowych pytań online przez całą dobę. Młode osoby znajdą na niej informacje w „Strefie wiedzy” oraz filmiki w których znane osoby zachęcają do korzystania z oferty Telefonu 116 111.

Infolinie dla dzieci mają na celu pomóc być może najbardziej wrażliwej grupie ludności, podnosząc ich głos i zapewniając ich prawa, o których często się zapomina. Dzięki temu wszystkie dzieci mogą otrzymać potrzebną pomoc i wsparcie. Pamiętajmy – szybka reakcja może zapobiec tragedii!

 

mł. asp. Magda Zarembska

 

Powrót na górę strony