Aktualności

Drogowy „recydywista” słono zapłaci za popełnione wykroczenie

Data publikacji 12.04.2023

We wrześniu ubiegłego roku obostrzeniom uległy kary za popełnienie wybranych rodzajów wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. W warunkach tzw. recydywy wykroczeniowej w miniony piątek został ukarany mieszkaniec powiatu ciechanowskiego, który po raz kolejny przekroczył dozwoloną prędkość. Będzie musiał teraz zapłacić mandat w kwocie 2000 zł.

W miniony piątek (07.04) policjanci z ciechanowskiej drogówki zatrzymali w Ciechanowie na Alei Niepodległości 56-letniego kierującego pojazdem skoda, który poruszał się z prędkością 98 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Po sprawdzeniu kierowcy w systemach policyjnych okazało się, że miesiąc wcześniej mężczyzna popełnił juz podobne wykroczenie polegające na znacznym przekroczeniu prędkości. Zgodnie z nowymi przepisami kierowca, który w przeciągu 2 lat popełni to samo wykroczenie podlegające zasadom recydywy zostanie ukarany podwójną kwotą mandatu. W tym przypadku 56-latek został ukarany mandatem w kwocie 2000 zł , a na jego konto dopisanych zostało 11 pkt karnych.

Przypominamy, że do grupy wykroczeń z tzw. recydywy zaliczają się wykroczenia dotyczące przekroczenia prędkości powyższej 30 km/h, wyprzedzania, omijania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, jazda wzdłuż po chodniku, wykroczenia dotyczące naruszeń zakazu wyprzedzania oraz wykroczenia dotyczące nieprawidłowego wjazdu na przejazd kolejowy lub tramwajowy. Okres, który przyjmowany jest za „recydywę” to 2 lata od daty opłacenia mandatu karnego lub uprawomocnienia się wyroku sądu.

 

mł. asp. Magda Zarembska

 

Powrót na górę strony